Eksootilised puuviljad Zimbabwest Hawaiini - Tallinnast lahkumata

Martin Hanson 27. jaanuar 2006, 00:00

Selleks ei pea sõitma kaugele Zimbabwesse, Vietnami, kuigi võib. Tegelikult tuleb vaid silmad lahti teha ning natukene kohapealses kaubandusvõrgus ringi uurida.

Sesoonses kliimas juhtub tihti, et saab kõrini absoluutselt kõigest, leiad, et ei taha enam Tallinna kilusid või väheroiskunud banaani. Kuidas leida vaheldust? Lihtne! Tuleb teha silmad lahti ning otsida. Eestis leidub peaaegu kõike seda, mida Emake Maa meile kasvatab. Eksootilised puu- ja juurviljad nagu litšid, papaiad, viigimarjad, passion, draakonivili või kumkvaat on saadaval siinsamas Tallinnas.

Kuigi meil ei ole peaaegu üldse levinud tänavatoitlustus ning varahommikusel tänaval ei ole võimalik osta õlis röstitud papaiat või kuuma kumkvaati, on paljud eestlased need viljad enda jaoks siiski leidnud ning alustanud avastusretke maailma maitsete sügavikku.

Endalegi üllatuseks avastasin, et kõik need puuviljad ja ka juurviljad, mida oled juhtunud nägema mõnes kaugeid maid tutvustavas bukletis või keskpärases teleseriaalis, on täiesti värskena kättesaadavad siinsamas Tallinnas.

Puuviljakeskuse juhataja Kristina Heinla sõnul saab neilt kätte peaaegu iga maailma vilja, kuid kindlasti ettetellimisel.

"Oluline on muidugi hind, see paneb piirangud," ütles Heinla ning lisas, et kõik viljad on värsked ja seda Puuviljakeskus ka nii palju kui võimalik garanteerib.

Heinla sõnul ostavad eksootikat peamiselt restoranid, kuid kui on huvi, saab vilju kätte ka jaekaubana otse laost, kuhu uut ja värsket puu- ja juurvilja tuuakse kord nädalas, mõnikord tihemini.

"Praegu on meil laos eksootilisematest viljadest näiteks viigimari, Vietnami draakonivili ja Zimbabwest pärit passion. Nende hinnad on kõrged, 200 ja 300 krooni vahel kilo," ütles Heinla.

Mehhiko rahvusrestorani Cantina Carramba juhataja Reet Reimets lisas veel, et ka Mehhiko köögis on värsked viljad väga tähtsal kohal.

"Mehhiko köögi üks olulisemaid tooraineid, jalapenjo pipar, tuleb küll Soomest Keskost," ütles Reimets ning lisas, et muud toorained, ka kõige eksootilisemad, saab ikka siit kätte.

Tallinnas asuv jaapani restoran Sushihouse kasutab palju kohalikku toorainet ning seda just juurikate ja puuviljade näol. Jaapani toitudes olulisel kohal olevad merirohud tuuakse aga Jaapanist, Eestis neid jaekaubandusest tavaliselt saada ei ole. Siiski mõnda lihtsamat salatilist nagu Shiso lehti on võimalik saada Eestistki.

Prantsusmaa, 329,00 krooni/kilo

Elegantse, tumerohelise, hambulise äärega salatil on mahe, kuid sama pikantne maitse. Sobib ideaalselt salatitesse ning suppidesse. Tõstab salatite ja suppide toiteväärtust ning esteetilist väljanägemist. Kasvab Euroopas.

Prantsusmaa, 100 krooni/kilo

Tegemist on söödava takjalisega, mis pärineb Itaaliast, kuid kasvab kogu Euroopas. Valmivad arti okipungad ja sisemine liha süüakse keedetult. Üle maailma kasvab ligi 50 eri arti oki liiki.

Holland, 174 krooni/kilo

Brasiilia, 400 krooni/kilo

Viigimari on ligi 7000aastase ajalooga puuvili, mida peamiselt leidub Lääne-Aasias. Inimene on seda levitanud aga üle maailma ning täna tuleb enamik imporditavast viigimarjast Brasiiliast. Lisaks on enamasti troopilises kliimas kasvav viigimari kena kaunistus nii toas kui ka aias.

Kolumbia, 322 krooni/kilo

Brasiilia, 60 krooni/kilo

Pärineb Mehhiko rannikult ning on tänaseks levinud tervesse Kesk-Ameerikasse. Papaiapuu on kiiresti kasvav, kuid lühikese elueaga puu, keskmiselt 2-3 meetri pikkune. Viljad on pirnitaolised kollase koore ja oran i-roosa sisuga ning mustade seemnetega.

Iisrael, 259 krooni/kilo)

Holland, 150, krooni/kilo

Itaalia köögis palju kasutatava Crimini seene pruun kasuvend. Midagi meie kivi- või männipuraviku laadset. Kasutatakse kastmete tegemisel ning pitsadel ja pastades.

Zimbabwe, 194 krooni/kilo

Lillaka tooniga passion on omane Lõuna-Brasiilia, samuti Paraguay ja Argentinaga piirnevaile aladele. Austraaliasse viidi passion 19. sajandi keskel, kust see 1880. aastal edasi Hawaiile levis. Nendes piirkondades on populaarne aiakultuur. Purpurse tooniga ovaalne vili, mille kesta all asuvad apelsiniga sarnanevad kahemembraanise kollaka lihaga viljakehad. Vili valmib tavaliselt 80 päevaga.

LAV, 357 krooni/kilo

Igihaljas puu, mille munakujulised viljad on punase karvase koore ning pehme roosa sisuga. Keskel tugevad mustad seemned. Algselt pärineb Hiinast, kus seda puukultuuri on kasvatatud juba ligi 2000 aastat. Tänaseks levinud ka kaugematesse troopikapiirkondadesse.

30 krooni/kilo

Jaapani toiduvalmistamises olulisel kohal olev salat, mida on nii punaste kui ka roheliste lehtedega. Punane salat on mahedam ning aniisimaitsega, roheline aga vürtsikam ning maitseb pigem nagu kaneel. Salatit kasutatakse garneeringuks ja täiteks ning need on rikkad raualt ja kaltsiumilt. Shiso seemned on ühed seitsmest Jaapani olulisimast vürtsist.

Argentina, 150 krooni/kilo

Tuntud ka kui Hiina Kuldne Apelsin. Ovaalse, pisut väljaveninud kujuga vili kooritakse enne tarvitamist. Sisutoon varieerub kollakast oran ini. Maitselt hapukas ja värskendav. Kasvab peamiselt Hiinas, kuid ka mujal troopikas.

apteegitill, Itaalia, 46 krooni/kilo

Fennel on kollakast kuni tumerohelise värvusega lehtedega taim. Väga tugev maitseaine, mille kasvatamisel tuleb silmas pidada, et koriander või tavaline till temaga eriti heas läbisaamises ei ole. Kasutatakse peamiselt kala ja sealiha valmistamisel. Lisandina hea suppidele ja pajaroogadele. Kasutatakse ka maitsevõi või pesto tegemisel. Kasvab pea igasuguse kliimaga aknalaual.

Kolumbia, 20 krooni/kilo

Kollase värvusega mari asub südamekujulises kroonlehtedega varjatud kestas. Valmis on vili siis, kui kest on muutunud pruuniks ja seesmine vili tumekollaseks. Taim ise kasvab kuni 30 cm pikkuseks ning seda kasutatakse paljudes kohtades dekoratiivtaimena. Taime on kasutatud folkloori kohaselt ammusest ajast põieprobleemide lahendamiseks. Ladinakeelne nimi Physalis tähendab tõlkes põit.

Peruu, 100-149 krooni/kilo

Tai, 40 krooni/kilo

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing