Maagilised maastikud

Tiina Kolk 27. jaanuar 2006, 00:00

Kuigi näitusele on Kristiina Kaasik välja pannud viimaste aastate maale, tähistab üritus tema kulgemist kunstiradadel alates 1965. aastast, mil ta tudengina oma esimesed tööd avalikkuse ette tõi.

Sellest teekonnast koostas kunstnik esindusliku maalialbumi "Ad astra" ("Tähtede poole") - valiku loomingust koos omapoolsete kommentaaridega. Tiit Jürna on teinud albumile suurejoonelise kujunduse, Kaasikut tutvustava teksti kirjutas Anne Lõugas. Raamat annab ülevaatliku pildi kunstniku käekirja kujunemisest, mis oli ja on. Nüüd on põnev oodata, mida tulevik toob.

Kristiina Kaasik on end eesti kunsti ajalukku jäädvustanud eelkõige maastikumaalijana. Mitmed kriitikud on täheldanud, et Kaasiku 1970-1980ndate irreaalsed sügavamat olemuslikku ideed kandvad looduspildid on andnud maastikumaali žanrile hoopis uue tähenduse. Maastik saab tema käsitluses metafoorse ja nägemusliku tõlgenduse, milles väline rahulikkus sisaldab ka ekspressiivet väljenduslikkust ja psühholoogilist tõlgendust.

Tema looduspildid on aja jooksul muutunud üha abstraktsemaks, nende värvid jõulisemaks. Kaasiku erksad sini-punased maalid täidavad ruumi ega jäta vaatajaid külmaks, neist kiirgab erilist energiat.

Kui tänapäeval räägitakse palju kunsti sotsiaalsest aspektist, siis Kristiina Kaasik on oma missiooniks võtnud inimest argimuredest välja tuua.

"Olen otsija. Metafüüsika ja igavikulised probleemid pakuvad mulle huvi. Minu eesmärgiks on inimesi ülendada, neile positiivseid elamusi pakkuda," ütleb ta.

Seda "Ad astra" teebki, kuigi kunstniku sõnul kujunes Ühispanga galerii näitusekomplekt kuidagi iseenesest, nendest teostest, mis ateljees olid. Alati võib ideaalsema väljapaneku koostada, on ta enesekriitiline.

Igatahes annavad Kristiina Kaasiku värvirõõmsad maalid sombustel või päikselistel pakasepäevadel tohutu impulsi edasiminekuks, jõudu rinda pista argipäevade rutiiniga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing