Mozarti sünnipäev täna kõikjal

Kersti Inno 27. jaanuar 2006, 00:00

Kultuurimaailm pidutseb - täna möödub 250 aastat maailma ühe geniaalsema helilooja Wolfgang Amadeus Mozarti sünnist.

Mozartit mängitakse, lauldakse, Mozartist räägitakse ja kummutatakse kulunud legende.

Mozart on enim uuritud ja siiski salapärasemaid heliloojaid, kellest olevat ilmunud ligikaudu sama palju raamatuid kui 35aastaseks elanud geeniusel elupäevi - 13 097.

Mozarti muusika rikkust näitab seegi, et iga põlvkond uurijaid ja interpreete on leidnud temas midagi uut.

Mozarti-linnast Viinist transleeritakse täna üle maailma satelliidi vahendusel mammutprogramm "24 tundi Mozartiga", mis hõlmab arvukaid rahvusvahelisi koostööprojekte - otseülekandeid kuulsatest kontserdisaalidest Salzburgis, Viinis, Prahas, Berliinis ja Pekingis, aga ka eelsalvestatud kontsertesinemisi, intervjuusid interpreetidega, muusikadokumentaale, mitmesuguseid temaatilisi lühiprogramme ja videoklippe.

Ambitsioonikas telemaratonis osalevad parimad praegusaegsed Mozarti-tõlgendajad. Kirevas kavas näidatakse Mozarti fenomeni avamas asjatundjaid mitmelt alalt, kuid filmis "Parukaga poiss" antakse sõna ka lastele.

Eesti Televisioon on täna otsepildiga Mozarti-programmi lainel ca 19 tundi. Avatud on Mozarti-stuudio. Pühapäeval vahendab aga Klassikaraadio Euroraadio Mozarti päeva kontserdid.

Pidulikud sünnipäevakontserdid toimuvad täna õhtul kell 19 ka Tallinna esinduslikemais saalides.

Kadrioru lossis mängib Tallinna Kammerorkester Mozarti esimesi sümfooniaid, mis pärinevad ajast, mil helilooja ligikaudu kümneaastane oli, ning tema isa Leopold Mozarti muusikat.

Estonia kontserdisaalis esinevad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Paul Hillieri juhatusel ning solistid Kaia Urb, Iris Oja, Tiit Kogerman ja Aarne Talvik. Ettekandele tuleb Mozarti pidulik "Kroonimismissa", mis kõlanud ka 1790. aasta oktoobris Frankfurdis Leopold II Austria keisriks kroonimisel.

Oma eluajal oli Mozart eriti hinnatud klaverivirtuoosina. Viinis oli tema kontserditegevus kõige elavam 1780.aastate keskel, mil ta lõi ka üle poole oma 27 klaverikontserdist, mille esitustel ta ise soleeris ja võitis Viini publiku südame.

Mozart ise kirjutas selle žanri kohta: "… kontserdid on midagi liiga raske ja liiga kerge vahepealset; nad on väga säravad, meeldivad kõrvale, olemata sealjuures tühised."

Täna kõlab Mozarti klaverikontsertidest nr 20 d-moll. Solist on Karlsruhe muusikaülikooli professor Kalle Randalu, keda peetakse parimaks eesti soost Mozarti interpreediks.

Mozarti sünnipäevapidu Estonia kontserdisaalis algab aga särtsaka avamänguga ooperile "Figaro pulm" Beaumarchais' komöödiale "Pöörane päev" tähistamaks ühe pööraselt intensiivse eluga erakordse ande sünniaastapäeva.

Kontsert on välja müüdud, kuid selle otseülekannet saab kuulata Klassikaraadios.

ETV teeb otselülituse kell 20, kui ettekandele tuleb "Kroonimismissa" ning näitab öösel kell 01.20 Mozarti klaverikontserdi videosalvestist Kalle Randaluga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing