Sharm el Sheik pole vaid rannapuhkus

Jaan Masing 27. jaanuar 2006, 00:00

Araabia poolsaare ja Aafrika vahelise sooja ja sügava Punase mere äärsed Egiptuse kuurordid on tänu mitmete firmade pakutavatele otselendudele Tallinnast ja soodsale hinnatasemele muutunud kättesaadavaks puhkusekohaks enamikule eestimaalastest.

Ühelt poolt piirab randa elutu kruusakõrb ja lagedad mäed, teiselt poolt soe merevesi imeilusate veealuste korallriffidega. Riffe leiab sadade kilomeetrite ulatuses pea kogu rannikult.

Kui rannas snorgeldamisest ehk hingamistoruga ujumisest küll saab, tasub ette võtta laevasõit kas lõunapoolseima neeme Ras Mohammedi ümbrusse või Nabqi hotellide ja Tirani saare vahelistele korallrahudele. Mõlemal reisil saate kolmes põnevas kohas ujuda, Mohammedi neemetipul näete järsku süvikut, Tirani väinas aga rifile sõitnud laevavrakke ja Sinist laguuni ning võite ka saarele ujuda.

Kõrbereisidest on huvitavaim retk Värvilisse kanjonisse, mis on vee ja tuule poolt liivakivisse uuristatud. Viiekilomeetrine matk nõuab pingutust ja paaris kohas ronimistki, kuid on enamikule jõukohane.

Teine lugu on öise tõusuga lõikavalt külmale Moosese mäele (2285 m). See kestab kolm-neli, laskumine võtab umbes kaks tundi. Väidetavalt sai just seal juudi rahva Egiptusest tagakiusamise alt ära toonud

Mooses 13. sajandil eKr peajumal Jahvelt kümme käsku.

Millegipärast päevaseid mäereise ei korraldata. Nii kõrgel on ka päeval jahe, päikesetõusu aga võib jälgida ka hotellikatuselt. Küll aga saab päeval tulla vaatama mäejalamil asuvat 4. saj asutatud Püha Katariina kloostrit. Tee kulgeb värvikate mägede vahel, eriti ilusad pitsseinad on kohe pärast suveniiripeatust paremal. Üks maailma vanimaid järjepidevalt tegutsevaid kristlikke pühamuid on tänu võimsale kaitsemüürile pääsenud nii türklaste kui araablaste rünnakutest. Aja ja raha säästmiseks saab nii kanjoni kui kloostri ära näha super-safari nime kandval retkel (hind ca 500 krooni).

Sama raha eest võib käia ka ööpäevasel Kairo-reisil püramiididega tutvumas või Abu-Galumi džiibiretkel. Viimasel juhul sõidetakse mööda mägedevahelisi kuivasid orge ehk wadi'sid ja beduiinikülasid, käiakse oaasis, Dahabi purilaudurite lahel, kaamelisõidul ja Blue Hole'is. Viimane on Dahabist 15 km kirdes asuvas sukeldujate mekas otse kaldalt püstloodis sügavikku kaduv kraater korallrifis, mille sügavuseks pakutakse 80-400 m.

Egiptuse hinnad on võrreldes Türgiga tunduvalt kallimad, kuigi elu on odavam. Ilmselt on riigimaksud suuremad, oma osa nõuavad ka teedel passivad rohked turvakontrollid. Kohalike giidide keeleoskus ja teadmised on kasinad, sestap on eestikeelsed reisid huvitavamad, kuigi kallimad ja võivad jääda soovijate vähesuse tõttu ära.

Naama Bay servalt algavad ka kaameli-, hobuse- ja ATV-sõidud. Viimased on suhteliselt odavad - hind kahele 325 kr - sealse soodsa bensiinihinna tõttu. Retkedel näete elututel mägedel seismas sadu talvituvaid toonekurgi. Lahenduseta on aga küsimus, mida nad seal söövad - kõrbes pole ei konni, ussikesi ega putukaid, ehk vaid mõned sisalikud.

Kolmnurkne, Eestist kolmandiku võrra suurem Siinai poolsaar paikneb Aasia ja Aafrika ning Punase ja Vahemere vahel, seal elab püsivalt vähem kui 200 000 inimest. Poolsaare lääneküljel on keskmiselt 35 km laiune Suessi laht, mis lõpeb samanimelise tähtsa kanaliga, idaranda eraldab Saudi Araabiast 15kilomeetrine Aqaba laht.

Araabia keeles tähendab Siinai hammast, seda nii tema kuju kui ka mägise, umbes kahe ja poole kilomeetri kõrgusele ulatuvate tippudega lõunaosa tõttu. Sharm el Sheik on poolsaare lõunaosa kuurordirajooni üldnimi, n-ö jalutuskeskus on kaunite alleedega Naama Bay ja vanalinnaks sellest neli kilomeetrit lõuna pool asuv Old Market.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing