Soodsaim viimase hetke reis algab Helsingist

Indrek Kald 27. jaanuar 2006, 00:00

Tallinnast nädalaks Kanaari saartele või Egiptusesse puhkama sõitmisel on viimase hetke hind 5000 kr ringis. Harvem pakutakse võimalust lennata talvel päikese kätte 4000 kr eest. Seevastu algusega Helsingist võib pileti samasse sihtkohta saada viimasel hetkel veidi rohkem kui 3000 krooniga. Tõsi, lisandub transport Helsingisse Vantaa lennujaama, edasi-tagasi tekipilet suurel reisilaeval üle Soome lahe maksab 400-500 kr.

Hermann Reiside turundusjuhi Hiie Aru sõnul tehakse viimase hetke pakkumisi sagedamini nädal-kaks enne reisi. Tavaliselt müüakse kas ainult lennupileteid, loteriimajutusega reisipaketti või tavalist kataloogireisi alandatud hinnaga. Vahel pakutakse ka ainult majutust.

Tihti on soodushinnad ainult odavamates ja kehvemates hotellides. Viimase hetke hind ei pruugi sisaldada hommikusööki hotellis, samuti võib nõuda lisaraha transport lennujaamast hotelli.

Suurem osa viimase hetke pakkumisi tehakse tšarterlendudega reisidele, sest reisikorraldaja on huvitatud kõikide lennukohtade müümisest. "Reeglina ei pakuta viimase hetke soodushindu kaugetesse ja eksootilistesse sihtkohtadesse. Need reisid müüakse sageli juba hooaja alguses välja ja on üsna suur ime, kui leiate põneva kaugreisipaketi viimase hetke reiside rubriigist," nendib Hiie Aru. Siiski, imesid vahel on, lisab ta.

Viimase hetke hind sõltub müümata kohtade arvust - mida suurem kahjum reisikorraldajat ähvardab, seda parem reisijale, sõnab Katrin Henno reisibüroost Mainor Meelis.

Sihtkoha müügiedu sõltub hooajast, ilmast, turvalisusest, hinnatasemest ja reisikorraldajate arvust, kes samasse piirkonda reise korraldavad. Mida rohkem pakkujaid, seda suurem on võimalus, et juba kuu enne reisi püüavad reisikorraldajad hinnasoodustustega huvilisi enda juurde meelitada, lisab Hiie Aru.

Viimase hetke pakkumised on mõeldud eelkõige neile, kel töö ning elukorraldus võimaldab kohe reisile minna. Viimase hetke reise kasutavad palju tudengid ja pigem omal käel ringi liikuvad seljakotituristid. Eestlased on Reisieksperdi ostujuhi Tiia Saarepi sõnul kiired otsustajad ja head viimase hetke reiside ostjad.

Kuid Hermann Reiside turundusjuht Hiie Aru kinnitab, et eestlaste reisiharjumused on pisitasa muutumas. "Järjest enam soovitakse oma puhkusereise varakult ette planeerida, sest üha enam reisitakse koos lastega ja tuleb arvestada laste koolivaheaegadega," ütleb ta.

Viimase hetke hindu otsides ei tasu jääda vaid Eesti pakkumiste juurde. Nagu kinnitab Estraveli asepresident müügi ja turunduse alal Merike Hallik, võib Skandinaaviast ja mujalt Euroopast saada väga häid hindu, eriti kaugsihtkohtadesse. "Seal on taga nii suured turud, et kohti lennukites jääb pidevalt üle ja neid siis ka viimase hetke hinnaga müüakse," lisab ta. Eesti reisija peab hinnale lisama lennu alguspunkti jõudmise kulu ja vajadusel sealse majutuse.

Hiie Aru sõnul teevad Soome reisikorraldajad talvel aeg-ajalt soodsaid kiirpakkumisi Indiasse, Marokosse, Madeirale, ka Mehhikosse ja Brasiiliasse. Alustada võib ka Stockholmist, kuid Lembit Tomikas reisibüroost Atlas kinnitab, et viimase hetke hind tuleb Soomest algavatel reisidel kokkuvõttes Rootsist parem. Rootsist algavaid reise ei müü ükski Eesti reisibüroo ja siis tuleb ostmisega ise hakkama saada, lisab ta.

Soome veebileht lomalle.com vahendas sel esmaspäeval viimase hetke pakkumiste seas kahenädalast reisi Indiasse Goasse 625 euro ehk 9800 krooni eest. Sama hinnaga saanuks nädalaks ajaks Brasiiliasse Natali linna, vaid sadakond eurot rohkem makstes võinuks lunastada kahenädalase Brasiilia-reisi. Mainitud juhtudel on tegemist tšarterlendude ja loteriimajutusega.

Veelgi rohkem pakkumisi on Saksamaal ja Inglismaal. Kuid arvestama peab seda, et easyJeti ja Estonian Airi piletid kallinevad väljalennu lähenedes, nii võib olla Berliinist või Londonist algavale sooduspakkumisele raske leida Tallinnast sobivat lendu sooduspakkumise alguspunkti.

Viimase hetke reisi puhul on oluline ka see, kas Eesti kodanik vajab sihtkoha viisat. Ülaltoodud kaugematest sihtkohtadest on Indiasse ja Brasiiliasse sõitmiseks vaja viisat. Maroko ning Mehhiko on viisavabad.

Loteriimajutuse puhul selgub hotell alles sihtkohas või vahetult enne väljalendu.

Üldjuhul on see lihtne kahetärnihotell või apartement, kus teenuste hulk on piiratud. Näiteks majutus kahe magamistoaga apartemendis koos võõraste turistidega. Klient saab omaette toa, kuid WCd ja vannituba tuleb jagada teiste inimestega. Kui loteriimajutuse ostab suurem seltskond, ei pruugi nad majutuda samas hotellis. Loteriimajutuse puhul võib hotell asuda rannast ja keskusest eemal. Alati ei pruugita ka tube iga päev koristada, samuti võib juhtuda, et keset nädalat tuleb hotelli vahetada.

Mõne reisikorraldaja loteriimajutusega reisipaketi hinda ei kuulu transport lennujaamast hotelli. Reeglina on enne reisi teada, kas loteriimajutuse hinnas on söök.

Tallinlane Arte Ermel lendas eelmisel nädalal koos kaaslasega viimase hetke pakkumist kasutades Mehhikosse. Reisi leidis ta internetist. "Paar unetut ööd ning tulemus oli käes," meenutab ta.

Otsus Kesk-Ameerikasse lennata tuli spontaanselt, määravaks sai hind. "Reisiperiood oli paigas ja sihtkohaks olime valinud Egiptuse. Kuna see ei köitnud meid kumbagi, otsustasime internetis ringi vaadata. Kuna ajaperiood klappis ja sihtkoht oli mega, siis otsustasime viimase hetke reisi kasuks," kirjeldab Ermel reisi sündi.

Sõit Londonist Mehhiko kuurorti Cancuni tuli tema sõnul hinnalt vaid veidi kallim kui reis Egiptusesse. Tõsi, piletid Tallinnast Londonisse ja tagasi läksid aja vähesuse tõttu lõppkokkuvõttes kallimaks kui piletid Londonist Cancuni.

Nädalaselt Mehhiko-reisilt ootab Ermel oma sõnul eelkõige seiklusi ja uute huvitavate kohtade avastamist. .

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing