Vare firma jäi vahele fiktiivsete arvetega

Erki Freiberg 27. jaanuar 2006, 00:00

Endine teede- ja sideminister ja tänane Eesti Raudtee arendusdirektor Raivo Vare sattus koos pikaaegse äripartneri Rein Kooviga maksuskandaali kolm aastat tagasi sõlmitud 1,6miljonilise nõustamislepingu tõttu. Varele ja Koovile kuuluva Sthenos Grupi ja OÜ Merix Trade vahel sõlmitud tehingu fiktiivne sisu paljastus, kui Sthenos Grupp hakkas tulumaksu tagastust taotlema.

OÜ Merix Trade pidi Sthenos Grupiga sõlmitud nõustamislepingu järgi Eesti ühele suuremale eraomandis olevale elektrivõrguettevõttele Narva Elektrivõrk otsima strateegilise investori.

Maksuameti juurdluse tulemusena selgus, et OÜ Merix Trade sõlmis omakorda alltöövõtulepingud investori leidmiseks kolme Eestis registreeritud firmaga, kellest kahte võib julgelt nimetada riiulifirmaks.

Nii pidi üks alltöövõtjatest, OÜ Senor Systems, Rein Koovi juurdluse käigus antud tunnistuste järgi väidetavalt läbirääkimisi Venemaa energiahiiuga Jukos. Uurimise käigus selgus, et OÜ Senor Systems juhataja ja omanik on asotsiaalse taustaga Tatjana Maksimenko, keda kohus on kaks korda karistanud salaviina müügi eest ja kes üürivõla tõttu kaotas mõni aeg tagasi elukoha. Ülekuulamise käigus tunnistas Maksimenko, et talle maksti kuus paar tuhat krooni, et ta enda nimele vormistatud äriühingu tegemisest ei huvituks.

Teine Merix Trade'i alltöövõtja OÜ OR Invest kuulub endisele korvpallurile ja tänasele Scanweldi ja Scanweld-Tootmise juhile Rain Küttisele, kelle kohus vahistas eelmisel aastal seoses maksupettusega, mille tõttu jäi riigil saamata ligi 10 miljonit krooni. Prokuröri süüdistuse järgi tellis Küttis riiulifirmade kaudu võltsarveid, millega näidati tehinguid, mida tegelikult ei toimunud.

Kolmanda alltöövõtja, Nutshell Invest OÜ omanik ja praegu Viru Keemia Grupis finantsdirektorina töötav Priit Rohumaa töötas aga ise mõned aastad tagasi Vare ja Koovi alluvuses, olles Sthenos Grupis arendusdirektor.

Merix Trade'i juhataja Urmas Käo sõnul ei tundnud ta neid firmasid ega isikuid, kellega ta alltöövõtulepingud sõlmis, andes sellega mõista, et idee tuli Sthenos Grupi omanikelt. Samas ei soovinud ta täpsustada, kas nõustamislepingu sõlmimise ettepaneku tegi Koov või Vare.

Raivo Vare sõnul pole tema investeerija leidmise ega Merix Trade'iga seotud. "Mina selle asjaga ei ole tegelenud. Palun küsige seda Rein Koovi käest," sõnas ta.

Rein Koov ei soostunud teemat kommenteerima.

Eelmise aasta oktoobris kirjutas Äripäev, kuidas Raivo Vare hea tuttava Rein Koovi firma Sthenos Invest sai erastamise ja hilisemate tehingute käigus Narva Elektrivõrkude omanikuks. Loole lisas vürtsi see, et Raivo Vare, kes erastamise ajal oli tööl erastamisagentuuris, sai mõni aasta hiljem Koovilt sümboolse tasu eest poole elektrivõrkude aktsiatest. Sellist kingitust põhjendas Koov tollal väitega, et Raivo Vare ülesanne oli leida Narva Elektrivõrkudele strateegiline investor Venemaalt. Täna kuulub Sthenos Grupile 34 protsenti Narva Elektrivõrkude aktsiatest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing