EPL: Koostootmisjaamade arendajad lubavad odavamat toasooja

27. jaanuar 2006, 07:37

Riik võib vastu tulla Eesti jõujaamade ja kaugkütte ühingu soovitusele muuta elektrituru seadust väiketootjatele soodsamaks.

Seetõttu võib juba lähiaastail kerkida ligi kümme uut elektri ja soojuse koostootmisjaama, mis tähendaks tarbijatele odavamat toasooja, kirjutab Eesti Päevaleht.

Paar suuremat soojatootjat on huvitatud koostootmisjaamade püstitamisest Eesti suurematesse linnadesse. Uute koostootmisjaamade püstitamiseks alustati eeltöid nii Kohtla-Järvel kui ka Tartus.

800–900 miljonit krooni maksva koostootmisjaama püstitamine Tartu külje alla Lohkvasse seisab Fortum Tartu juhatuse esimehe Mati Meose sõnul riigi tahte taga. Eesti suuremaid erakätes olevaid sooja- ja elektriettevõtteid koondava Eesti jõujaamade ja kaugkütte ühingu koostootmisnõukogu juhtiv Meos ütles, et kui riik ei muuda elektrituru seadust, puudub kogu Tartumaa ajaloo suurimal investeeringul mõte.

Nimelt ei tasu turba baasil toimiva koostootmisjaama püstitamine praeguse seadustiku tõttu lihtsalt ära. “Turuhinnaga tuleks osta süsihappegaasi kvoot, riik ei taga jaamale vajaminevat turbakogust ja hind, millega riik uuest jaamast elektrienergiat ostaks, oleks liiga madal,” võttis Meos koostootmisjaama püstitada soovivate ettevõtete mured kokku.

Tavatarbijale tähendaksid uued koostootmisjaamad tänasest odavamat toasooja ja aitaksid Meose hinnangul pidurdada aasta-aastalt kasvavaid elektrihindu.

Nädala alguses saatis jõujaamade ja kaugkütte ühing kolme koalitsioonierakonna juhtidele kirja, milles tegi mitmeid ettepanekuid väikeste sooja- ja elektrijaamade rajamise soodustamiseks. Kirjas toodi näiteks Saksamaad, kus väikeseid elektritootjaid rahaliselt toetatakse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing