Dan Nistor: töös peab säilitama kire

Teeli Remmelg 30. jaanuar 2006, 00:00

Rumeenia päritolu Dan Nistor saabus Eestisse Coca-Cola HBC Baltikumi juhtima otse Nigeeriast. Vaatamata väga erinevatele elukeskkondadele kohanes ta kiiresti.

"Tundsin algul suurt vabanemist. Nigeerias oli üsna raske harjuda piiratud elukeskkonnaga. Elasime vaid Coca-Cola töötajatele ehitatud hästi turvatud elurajoonis. Suhtlesin põhiliselt väikese ringkonna inimestega ja kohalikega puutusin vähe kokku. Elu oli nagu kuldses koopas, kus võisid nautida mõnusat olemist, kuid mis ammendab end kiiresti," meenutab Nistor Nigeerias veedetud kolme aastat.

Samas pakkus Nigeerias tõelise väljakutse Coca-Cola tegevuse mastaapsus ja senisest suurem vastutus - juhtida tuli kaheksat tehast, kus töötas kokku pea 10 000 inimest. Ka sealne turg on tohutu - 64 miljonit inimest ja palava kliima tõttu juuakse ohtralt karastusjooke. See on küll vaene, kuid väga oluline turg Coca-Cola jaoks.

Dan Nistor plaanis Nigeerias olla paar aastat ja kolme aasta pärast pakutigi talle töökohta Eestis asuvasse Baltimaade peakontorisse.

Coca-Cola HBCs toimib riikideülene inimeste arendamise foorum, kus jälgitakse eri riikides töötavate inimeste karjääri. Kui mõnes riigis vabaneb uus töökoht, otsitakse foorumi kaudu töötajat, keda see võiks motiveerida. Dan Nistor osales intervjuul ja võitis Baltimaade juhi koha.

"Väga meeldiv oli omada jälle normaalset elu. Sain tagasi võimaluse käia vabalt jalutamas, poodides ja juhtida oma elu ise. Lisaks on siin vaatamata väiksele rahvaarvule väga kiiresti kasvav ja innovaatiline turg. Reeglid on teised kui suurel Nigeeria turul. Pead olema kiire ja tabama ära tarbija maitse ja ostueelistused," toob Nistor välja siinse turu eripära.

Esimene eelarvamus oli Nistoril muidugi, et eestlased-lätlased-leedulased on ühesugused inimesed. Samuti pidi ta kummutama välismaal levinud arvamust, et Baltimaades räägivad kõik sarnast keelt. "Erinev käitumine ilmnes hästi ühisel jõulupeol, kus leedukad hüppasid kohe lavale laulma, lätlased istusid õhtu läbi omaette ja eestlased ei tahtnud kuidagi lahkuda."

Dan Nistori karjäär Coca-Colas on kestnud tänaseks juba 13 aastat, saades alguse kodumaal Rumeenias Timisoara Coca-Cola tehases müügi superviisorina.

Kuid entusiasm töö vastu pole Nistoril lahtunud. Ta teeb endiselt kõike kirega ning ootab seda ka töötajatelt. Tippjuhiks olemine tähendab talle kindlat usku firma visiooni ja selle süstimist kõigisse töötajatesse. "Usun, et ka raskel perioodil suudan ennast kokku võtta ja anda kindlust ka teistesse, et kõik läheb hästi. Liider peab käituma nii, nagu räägib. Ma ei saa öelda, kas juhtimisel on õigem autokraatlik või demokraatlik stiil. Neid tuleb vastavalt olukorrale tasakaalustada," usub Nistor.

Kõigepealt tahab Nistor siiski aru saada töötajate vajadustest, kuid neile peab ausalt selgitama, kuhu ettevõtte tahab minna ja mida neilt oodatakse. "Juhile on kõige meeldivam, kui saad inimesi tunnustada hästi tehtud töö eest ja on võimalik koos töötajatega edu tähistada. Meeldib, kui näed, et inimesed tulevad sinuga kaasa. Need on meeldivaimad momendid juhi töös."

"Samas peab tööpäev olema ka piisavalt fun. Tahame, et meie firmakultuur põhineks tundmisel, et inimesed naudivad oma tööd. Oluline on, et inimesed näeksid, et nad on hinnatud nii praegu kui ka tulevikus. Kui tuled tööle, siis peaksid tundma, et kuuludki sinna nii praegu kui ka tulevikus," seab Nistor töötajad ettevõtte kultuuris esikohale.

Coca-Cola HBC Eestis toimib inimeste arendamise süsteem, mille raames määratletakse iga töötaja arengusoovid ja ettevõte aitab neid saavutada. Näiteks kui keegi soovib saada tulevikus finantsjuhiks, teeb ettevõte omalt poolt kõik, et aidata tal selleks arenenda.

Dan Nistorit iseloomustab meeletu energia ja võime süstida seda mitte ainult alluvatesse, vaid kõigile, kellega ta kokku puutub. Ta võib tunduda karmikäelise juhina, kuid väga selge visiooniga ja kindla teadmisega, mida ta tahab saavutada.

Siiski aktsepteerib ta loogilisi vastuväiteid. Aga mitte mingil juhul ei aktsepteeri ta vastutusest kõrvalehiilimist. Ta on viinud ennast valdkonnaga põhjalikult kurssi ega lase end hämamisega ära petta.

Alluvana tunneksin uhkust, et mul on võimalus sellise juhiga koos töötada. Kuigi esmapilgul võib ta tunduda töötajatele isegi vähe mõistev, ei kehtesta ta ennast kunagi lihtsalt kehtestamise pärast. Ta teeb töötajatele oma visiooni selgeks ja ootab kõigilt oma panuse andmist selle saavutamiseks. Iga Eesti ettevõte oleks õnnelik sellise juhi üle.

Olen Daniga koos töötanud veidi üle aasta. Teda võib iseloomustada kui energilist, elava loomuga ning temperamentset inimest. Ta on lõbus ning oma perekonna suhtes väga hooliv.

Tööalaselt on ta sihikindel ja väga nõudlik. Ta annab endast 100% ja eeldab, et ka teised seda teeksid - oleksid n-ö hingega asja juures. Talle meeldib teada kõiki fakte ja omada täielikku ülevaadet toimuvast.

Inimestes hindab ta eelkõige ausust, otsekohesust, avatud hoiakut muutuste suhtes, pühendumust, kindlasti kompetentsust ning entusiasmi.

Ta väärtustab kõrgelt oma-algatuslikkust, positiivsust ning seda, kui teha veidi rohkem kui palutud. Kui töö on hästi tehtud, pole ta ka kiitusega kitsi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing