Karismaatiliste juhtide tähtsus väheneb

Teeli Remmelg 30. jaanuar 2006, 00:00

Lucy Kellaway ennustas Päevalehe ja Economisti väljaandes Maailm 2006 juhtimistrendi: "Väikeste asjade võidukäik jätab karismaatilised ja autoritaarsed ärijuhid tööta. Kasvab nõudlus vaikse loomuga, meeskonda motiveeriva ja õpetava ärijuhi järele. Suured juhid ei ole enam moes, esile tõusevad keskastmejuhid. Selle põhjus on soov viia otsustamine ja vastutus ühe suure juhi tasandilt rohkem rohujuure tasandile."

Juhtimise kuukiri uuris Eesti juhtimiskonsultantidelt, kas sama trendi on oodata ka Eestis.

Lucy Kellaway lähenemine ärijuhtidele aastal 2006 on huvi tekitav, lugema kutsuv ja ülepakkuv, nagu üks visioon olema peab. Paljud äriorganisatsioonid hakkavad jooksval aastal tõesti otsima tagasihoidlikke juhte.

Karismaatilised juhid on kallid ja äriettevõtte edu peitub aina rohkem efektiivsuses. Tagasihoidlikud juhid on odavamad. Loogiliselt võttes ka väiksema egoga.

Kuid karismaatilised juhid ei jää tööta. Töötajad eelistavad karismaatilisi juhte ja tahavad nende alluvuses töötada. Lennukad ideed, omanäolisus, oskus sind kaasa haarata - need juhi omadused ei saa enamikku külmaks jätta. Teiseks ei tähenda karisma tingimata suure egoga inimest. Ka karismaatiline juht võib hoolida alluvatest ja ettevõtte käekäigust.

Juht, olgu ta karismaatiline või vaikse loomuga, peab oskama suuri asju detailideks lammutada. Sellist ülesannet on raskem täita karismaatilisel juhil. Inimesel, kes pigem lendab kui kõnnib.

Kuna tippjuhid ei jõua kasvavas organisatsioonis kõikide inimestega piisavalt tegeleda ja teiselt poolt soovivad inimesed järjest rohkem "inim- ja meeskonnakeskset" juhtimist, langebki järjest suurem rõhk edu saavutamisel keskastmejuhtidele.

See trend on Eestis olnud pidev ja kasv jätkub. Rohkem on märgata suhtumist inimestesse kui kõige olulisemasse ressurssi - seda ka reaalses tegevuses, mitte lihtsalt "ilusates" sõnades.

Meeskonna toimimiseks on vaja juhte, kes oskavad toime tulla erinevate inimestega. Selleks tuleb tundma õppida enda ja messkonnaliikmete tugevusi, nõrkusi ja eripära. Siit omakorda kasvab välja oskus kombineerida omavahel õigeid inimesi, et meeskond kasutaks ära oma tegeliku potentsiaali.

Ettevõtted ei saa enam loota ainult jõuliste ja karismaatiliste tippjuhtide peale, vaid lisaks tuleb järjest rohkem panustada keskastmejuhtide pidevasse arengusse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing