20 võtit aitavad suurendada ettevõtte konkurentsivõimet

01. veebruar 2006, 00:00

20. sajandi teise poole ühed edukamad edasirühkijad olid ning jätkuvalt on Jaapani tootmisettevõtted. Praegu võistlevad jaapanlased esikohtade pärast turuhaardes olulisimatel autoturgudel nagu Saksamaa ja USA.

Edu aluseks on olnud timmitud tootmise (lean production) põhimõtted, mis keskenduvad ressursside tõhusale kasutamisele ja raiskamise likvideerimisele, meeskonnatööle ja pidevale parendamisele.

Raiskamine on inimtegevus, mis kulutab ressursse, aga ei tooda väärtust. Seejuures väärtus on vaid see, mis on väärtuslik lõpptarbija silmis. Timmitud tootmine aitab optimiseerida tootmisprotsessi voogu - töö toimub üksnes järgneva protsessi või tööoperatsiooni tõmbel.

20 võtme ainulaadsus seisneb tema terviklikus lähenemises ettevõttele juhtimisele. Edukas tootmisettevõte peab tegelema üheaegselt ja tasakaalustatult kõikide võtmetega - ainult nii on võimalik saavutada tähelepanuväärseid tulemusi.

Ettevõtte erinevad valdkonnad toetavad teineteist ning sellest vastasmõjust tekkiv sünergia aitab ettevõttel areneda kiiresti sootuks uuele tasemele. 20 võtit sai küll alguse tootmisest, kuid sobib suurepäraselt ka teenus-organisatsioonide konkurentsivõimelisemaks muutmiseks. Täpsemalt, 20 võtit nõuabki, et kõiki parendustegevusi tehakse paralleelselt nii tootvates üksustes kui ka kontori poole peal.

20 võtit ja edenemist nendes hinnatakse lihtsa ja universaalse 1st 5ni ulatuvate tasemetega hindamissüsteemi alusel. Tase 1 on madalaim ja tase 5 tähistab maailmataset. Kokku on võimalik saavutada maksimaalselt 100 punkti. Tavapäraselt alustab ettevõte 25se punktisumma juurest. Iga järgneva 20 punkti lisandumine kogupunktisummale toob üldjuhul kaasa 100protsendilise tootlikkuse tõusu.

Keskmiselt saavutab ettevõte 20punktilise summa tõusu esimese kolme kuni nelja aastaga.

Viimastel aastatel Eestis läbiviidud uurimused näitavad Eesti tööstuse tõsiseid puudujääke tootlikkuse osas võrreldes ELi keskmisega. Eestis on võimalik 20 võtme programmi juurutamiseks ettevõttes taotleda toetust Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) koolituse programmist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing