PM: Kallinenud läbivedu Lätist katkestas naftaveod Eestisse

31. jaanuar 2006, 07:13

Läti riiklik raudteefirma Latvijas Dzelzcels tõstis sellest aastast riiki läbivate transiitveoste tariife.

See sunnib Valgevene naftatooteid vahendavaid kaubaomanikke eelistama Tallinna Sadama asemel Läti Ventspilsi sadamat, kirjutab Postimees.

Tallinna Sadama juhatuse esimees Ain Kaljurand ütles, et olukord on murettekitav, Läti suunalt on naftatoodete vedu jaanuaris peaaegu katkenud.

«Meile on see väga tõsiseks löögiks, sest üle kümne protsendi naftatransiidist tuli meile Läti kaudu, põhiosas Valgevene naftatooted,» selgitas ta. «Samuti tulevad Läti kaudu Eestis müüdavad Mažeikiai naftatooted ja eks raudteetariifide tõus mõjub ka nende hinnale.»

Kaljuranna sõnul on lätlased oskuslikult kasutanud ära oma positsiooni, et soodustada Läti sadamaid. «See on ilmekas näide sellest, kuidas võitlus siinse turu ümber käib.»

Tallinna Sadama üldistele veomahtudele pole Läti raudteepoliitika märgatavat mõju avaldanud, jaanuaris kasvas sadama kaubamaht esialgsetel andmetel mulluse jaanuariga võrreldes ligi 21 protsenti, 3,5 miljoni tonnini.

Kaljurand märkis, et Läti-probleemita oleks kaubamahu kasv olnud märksa suurem ning konkurentsivõitluses ei tohi alla anda.

«Tuleb otsida Valgevene naftale alternatiivseid kanaleid,» lisas ta. «Üks variant on tuua naftat meile Venemaa kaudu. See nõuab eraldi kokkulepet Venemaaga ja ma loodan, et see kokkulepe ka sünnib.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing