Hea turvauks ei saa läbi kvaliteetse lukuta

Ketlin Priilinn 01. veebruar 2006, 00:00

Kindel Uks OÜ juhatuse esimehe Kalju Metsküla sõnul on tänapäeval turvaukse mõiste laiali valgunud. "Päris palju tuuakse Hiinast sisse uksi, mis on pigem dekoratiivuksed ning mitte kuigivõrd turvalised," kinnitab Metsküla. "Siis on standardturvauksed, mille puhul on varga sissepääsemine võimalikult keeruliseks tehtud, ja tuletõkkeuksed."

ASi Viljandi Aken ja Uks müügijuht Rain Hüva leiab, et turvaustel mingeid kategooriaid sisuliselt ei ole ning põhiparameetriks on see, kas konstruktsioon on turvaline või ta üksnes näib sellena.

"Ja muidugi oleneb palju ka lukustusest, turvauksel peab ees olema kvaliteetne lukk, muidu pole uksest suuremat kasu," ütleb Hüva. Lukkudel on vastavalt turvalisuse astmele kategooriad, ustel aga mitte.

Üldjuhul valmistatakse turvauksed metallist, kuid neid tehakse ka puitkattega. Kindel Uks OÜ valmistab uksi 1,5 mm paksusest Soome metallist, lukud on topeltpesaga, ukse sees on kivivill. "Oluline on ka piirdeliist, mille paljud kinnitavad neetidega, aga see pole kõige turvalisem lahendus - varas saab sinna kangi vahele ajada. Parem kui piirdeliist oleks lengiga ühes tükis," lisab Metsküla. Samuti kinnitab ta, et korralikul turvauksel peaks kindlasti olema ka uksesilm. Aga selle asemel võib olla ka kaamera - sellisel juhul on inimesel toas telefonitoru moodi seadeldis, kust on võimalik näha pilti sellest, kes on ukse taga. "See on Eesti puhul täiesti uus asi," märgib ta.

Viljandi Aken ja Uks toodab turvauksi nn sandwich-konstruktsiooniga, mille käigus ukseleht pressitakse mitmest erinevast materjalist. "Meie uksed on kaetud värvitud puitkiudplaadiga ning seda plaati on võimalik tellida väga paljudes erinevates toonides," selgitab Hüva.

OÜ Euro Mobile tegevjuht Veljo Vaher usub, et lukk on looma jaoks ning õigupoolest on iga ust võimalik lahti muukida. "See on üksnes aja küsimus," arvab ta. "Algajatel varastel võtab muukimine lihtsalt rohkem aega, spetsialistidel vähem."

Vaher räägib, et nende firmas pakutavad uksed erinevad teistest selle poolest, et neil on vaid üks turvalukk, mis lukustab ukse viiest punktist - ülevalt, alt ja külgede pealt.

Kalju Metsküla kinnitab, et metallist turvauksed sobivad hästi eramajadesse ning kivimajadesse. "Küll aga ei sobi see minu meelest kohe kuidagi vanalinna oludesse," leiab Metsküla. "Samas olen näinud päris huvitavat lahendust, kus korteris seestpoolt oli uks kaetud bambuskattega, nii et selles osas annab üht-teist ära teha." Metsküla arvab ka, et väga palju oleneb ukse värvi valikust - soojad toonid annavad palju juurde.

"Hind oleneb põhiliselt lukkudest, uksest endast see nii palju ei sõltugi," kinnitab Metsküla. Ta räägib, et maapiirkondadesse, kus inimesed sageli soovivad võimalikult soodsaid lahendusi, on neil pakkuda odavad komplektid analooglukuga, mille hiljem saab originaalluku vastu välja vahetada. "Tallinnasse paigaldame aga uksi üksnes originaallukuga," kinnitab ta. "Sellisel juhul läheks uks koos paigalduse, luku ja eelmise ukse demontaaži ning utiliseerimisega maksma minimaalselt 6000 krooni." Sellest alates hakkavad hinnad paarisaja krooni kaupa ülespoole minema, kuni 8000 kroonini välja. "Aga see on ka kõrgeim piir, üle ei ole mõtet ka pingutada," leiab Metsküla.

"Kõige odavamate lukukomplektide hinnad algavad 500 kroonist, aga ise soovitaksin maksimaalse turvalisuse tagamiseks ikkagi 2000 ringis maksvaid lukke," räägib Rain Hüva. Tema hinnangul tuleb korraliku turvaukse eest koos lukkude ja paigaldusega maksta minimaalselt 5000 krooni.

Euro Mobile uksed koos turvalukuga maksavad 4600-5500 krooni.

Tellimine on Kindel Uks OÜ juhatuse esimehe Kalju Metsküla sõnul üles ehitatud online-lahenduse peale. Klient sisestab oma ukse mõõdud, soovituslikud lukud ja talle tehakse hinnapakkumine. Spetsialist sõidab kohale, võtab vajalikud mõõdud, seejärel esitatakse arve ja uks läheb töösse. Tellimus täidetakse üldjuhul nelja päeva jooksul.

OÜ Euro Mobile tegevjuht Veljo Vaheri sõnul tellitakse neilt uksi tavaliselt telefoni teel. "Klient helistab ja avaldab soovi, seejärel läheb spetsialist kohale, vaatab ava üle ning ütleb oma hinnangu," räägib Vaher. "Kui ust on võimalik paigaldada, siis tehakse seda 2-3 päeva jooksul."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing