Kaablikanalisatsioon läheb täna kallimaks

Villy Paimets 01. veebruar 2006, 00:00

Hinnatõus annab valusa hoobi Elioni konkurentide klientide rahakoti pihta, kes hinnatõusu kinni maksavad. Elionile kuulub Eesti kaablikanalisatsioonivõrgust ligi 100%. Kuna hinnatõus on konkurentide arvates liiga kiire (hinnatõusust teavitati detsembri viimastel päevadel - toim.) ja liiga suur, saatsid viimased eile majandusministrile avaliku kirja, milles paluvad abi turuvalitseja Elioni hinnatõusu plaani vastu. Elion teatas aga, et pole neid hindu juba 1998. aastast saadik muutnud, kuigi ehitushinnad on vahepeal kõvasti kallinenud.

Seni püüdsid konkurendid asja teistviisi lahendada. "Sideamet tõstis käed püsti, ütles, et ei saa midagi teha," ütles Elisa juhatuse liige Markus Nisula. Eilseks kiiruga kokku kutsutud pressikonverentsil osales viiest minister Savisaarele avaliku kirja saatnud telekomiettevõtjast kolm.

Mullu suvel Tallinna börsile läinud Starmani juhatuse esimees Peeter Kern selgitas, et Elioni küsitud hind kaotab sideteenuste turul konkurentsi. "Eesti on täna Euroopas esikohal püsiühenduste osakaalult netiühendustest, Elioni tänane samm välistab paikse side firmade laienemise ja arengu," ütles Kern. "Sisuliselt me ei saa enam mitte midagi teha ega laieneda-areneda."

"Meie hinnangul on see otsene seaduserikkumine - elektroonilise side seaduse eesmärk on sideturu arendamine, see samm aga taasloob monopoli," lisas Nisula. Tema sõnul on Elisa parasjagu välja ehitamas ülikiiret interneti püsiühendust lubavat ADSL2+ võrku, mida Elion ilmselt pelgab. Uue võrgu valmimine muutus nüüd kahtlaseks - senisest kordi enam ei taha Elisa küll kaablikanalisatsiooni eest renti maksta, pool võrku on aga juba valmis.

Rahas kaotaks Peeter Kerni sõnul Starman 20protsendise hinnatõusuga umbes 1,5 miljonit krooni aastas, mis jääks ilmselt klientide kanda. Samas suurusjärgus oleks ka Elisa kaotus.

Tele2 juhatuse esimees Toomas Tiivel, kes küll pressikonverentsil ei osalenud, sõnas, et küsimus ei ole niivõrd kulude tõusus praegu, kuivõrd äritegemist võimaldavate tingimuste loomises tulevikus. "Sisuliselt toimetab Elion turul endiselt nagu monopol ja antud juhul on tegu järjekordse katsega konkurentsi välja suretada, nagu see on juhtunud tavatelefoniteenuse puhul," lausus ta. Tiiveli sõnul on Elion ühelt poolt infrastruktuuri omanik ja teiselt poolt teenusepakkuja ning tänu sellele on neil võimalik kasutada jõuvõtteid, mis teevad konkureerimise alternatiivsetel teenusepakkujatel erakordselt keeruliseks.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar teatas eile avalikule kirjale vastuseks, et pöördub seadusega paika pandud järelevalveorganisatsioonide poole ja palub end teavitada analüüsi tulemustest.

Elioni meediasuhete juht Ain Parmas andis Starmani arvutusi kommenteerides mõista, et andmed ei ole väga täpsed.

Uutel kaablikanalisatsiooni rendihindadel põhinevaid hindu on sideamet aktsepteerinud nii sidumishindade kui ka juurdepääsuvõrgu renditeenuste osas, kus kaablikanalisatsiooni hind on üks komponent.

Vastavalt seadusele peavad Elioni hinnad olema ühtsed kogu Eestis, seega ei saa Elion kehtestada igale majale oma hinda lähtuvalt selle võrkuühendamise kuludest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:44
Otsi:

Ava täpsem otsing