Külmakindel müürisegu kivineb ka miinuskraadidega

Aivar Valge 01. veebruar 2006, 00:00

Kui müüritöödeks ette nähtud segus kasutada läbikülmunud hunnikust pärit liiva või teha töid miinuskraadidega, kristalliseerub vesi müürimördis ära. Plusskraadide saabudes sulab vesi üles ja tsemendi kivistumisprotsess jätkub.

Niimoodi laotud müüritis ei pruugi ettenähtud ajal saavutada kriitilist tugevust ja see võib ehituslikus mõttes ohtlikuks kujuneda. Ehitusplatsil ise müürisegu segumasinaga kokku segades riskib ehitaja paratamatult kvaliteediga.

Väga paljud ehitajad teevad müüri- ja fassaaditööd külmade saabudes vanaviisi, lootes, et mört kahel-kolmel ladumisjärgsel ööpäeval läbi ei

külmu. Ilma külmavastaste meetmeteta saab töötada temperatuuril kuni pluss viis kraadi, kui öösel on külma oodata, peaks töö lõpetama. Näiteks Saksamaal sedamoodi ehitataksegi.

Külma ilmaga töötamiseks kasutatakse fassaadikatteid, mille all töötab soojapuhur. Abi saab ka elektrilistelt soojendusmattidelt. Kõik see on küllalt kulukas.

Viimaste aastate jooksul pakutakse ka Eestis külmakindlaid müürisegusid, mis sisaldavad külmalisandit, võimaldades müüri laduda kuni miinus kümne kraadi juures. Julgen arvata, et talvist segu kasutatakse meil vähem kui viiendikul objektidest.

Lisaks valmis kuivsegudele on müügil nii pulbrilisi kui ka vedeliklisandeid, mis lisatakse mördivee hulka. Lisand alandab segus oleva vee külmumistemperatuuri, mistõttu müürimört või betoon jätkab kivinemist ka miinuskraadidel.

Kasutada võib ka plastifikaatoreid, mis vähendavad mördi veevajadust ehk külmumisohtliku komponendi kogust. Väiksema veekoguse korral väheneb ka hilisemate valgete soolalaikude tekkimise oht müüritisele.

Hinnavahe suvise ja talvise valmissegu on väga väike või puudub sootuks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing