Taaraautomaadi maksumust võib kõrvutada keskklassi auto hinnaga

Ketlin Priilinn 01. veebruar 2006, 00:00

Eestis taaraautomaate paigaldava Tomra Baltic OÜ juhataja Eero Nõgene sõnul on Eestis kasutusel kahte tüüpi taaraautomaate: supermarketi tüüpi kauplustele sobivad automaadilahendused ning lähikauplustele sobivad väiksemad automaadid Tomra UNO.

"Suuremate kaupluste lahendused erinevad tagaruumi pakendmaterjali töötlemise osas, kuid tarbija seisukohast automaadi kasutuses seda näha ega tunda pole," kinnitab Nõgene. "Kõik pandimärgiga pakendid lähevad ühte automaadi avasse."

Nõgene räägib, et taaraautomaadi lahenduste hinnaklassid on erinevad ning see on tingitud just automaatide funktsionaalsusest.

"Meie väikekaupluste süsteemide hinnad algavad umbes 100 000 kroonist," selgitab ta. "Kindlasti tuleb arvestada kaupluse tagastusepotentsiaali, et mitte üle- ega alainvesteerida. Siinkohal suudame kindlasti olla kaupmehele abiks nii teiste pandisüsteemiriikide kui ka juba olemasoleva Eesti kogemusega."

Nõgene arvab, et taaraautomaadi paigalduseks võimaliku pinna leidmine on kujunenud üheks suuremaks küsimuseks lisaks finantsvõimaluste leidmisele, kuna valdavalt on kaupluste hooned planeeritud taaravastuvõtuks sobilike ruumideta.

"Automaadi asukoha leidmisel tuleb silmas pidada nii tarbija kasutusmugavust kui ka kauplusesisest logistilist plaani," leiab ta. "Oleme lahendanud ruumikitsikuse ka taaramajade ehitamisega."

A-Selver ASi arendusdirektor Jaak Nirk ütleb, et nende kauplustesse on paigaldatud Tomra automaadid.

"Hinnad sõltuvad iga konkreetse kaupluse lahenduse eripärast," usub ta. "Ei saa avaldada lepingu hinda, kuid olenevalt lahendusest võib see ulatuda kuni poole miljonini kroonini."

Jaak Nirk kinnitab, et automaadi töökindlusega probleeme ei ole olnud. "Pigem võib automaadirike kliendi silmis olla pudeli markeeringu mittevastavus, mis tähendab seda, et tootja pole järginud pandimärgiga toodete markeerimise nõudeid ning automaat ei saa seda lugeda," selgitab Nirk. "Samuti võib asi olla automaadi tühjendamises, sest kui automaat on pilgeni taarat täis, siis ta lihtsalt rohkem vastu ei võta."

Ta kinnitab, et selles osas paigaldati kuude majja juba vana aasta lõpul alarmsüsteemid, mis annavad automaadi täituvusest õigel ajal teada ning aasta alguses paigaldatakse need ka ülejäänud neljateistkümnesse vastuvõtupunkti. "Samuti on võrreldes algusega kliendi tekitatud automaadi rikete osakaal muutunud peaaegu olematuks," väidab ta.

"Algul püüti ikka jõuga sinna oma taara suruda ega järgitud automaadi antud juhtnööre." Nirk on kindel, et nagu iga uus asi võtab aega harjumiseks, on see nõnda ka taaraautomaatidega. "Eks ikka leidub inimesi, kes vandaalitsevad ja tahtlikult rikuvad taaraautomaate, kuid tänu väljapandud kaameratele oleme paljud huligaanid kätte saanud ning oma teo eest ka vastutust kandma pannud," kinnitab ta.

Prisma Peremarketi projektijuhi Ülle Kämbre sõnul on ka Prisma viimase viie aasta jooksul kasutanud taara vastuvõtuks Tomra automaatmasinaid.

"Alates 2005. aasta maist on kõigis Prismades kasutusel kuuenda põlvkonna Tomra 605 DVD automaadid, mis tehniliselt võimaldavad võtta vastu erinevaid pakendiliike sorteerituna ja pressituna ning tagavad korrektse aruandluse," räägib Kämbre. "Võime kinnitada oma otsuse õigsust taaramasina tüübi valikul." Kämbre märgib, et hea vastuvõtumasina hinnataset võib võrrelda keskklassi auto omaga.

Pakendiautomaatide õigustatust tuleb käsitleda üldisemalt - näiteks ei ole pankadel kohustust tagada sularaha väljastamine klientidele pangaautomaatide kaudu, seda võib teha ka läbi pangakontorite ja tellerite ehk käsitsi.

Oluline osa sularaha väljastusest toimub siiski sularahaautomaatide kaudu ning ka kliendid on nii harjunud. Niisamuti ei ole ühelgi kauplusel või muul vastuvõtjal kohustust pandiga pakendite tagasivõttu korraldada just tagasivõtuautomaatide kaudu - seda võib teha ka n-ö käsivastuvõtuna. Sarnaselt pangaautomaatidega on taaraautomaatide kasutamine peamiselt majandusotsus. Automaatide kasutamine võib teatud mahtudest alates vähendada summaarselt tagasivõtuga seotud kulusid ja olla ka lihtsustav lahendus tarbijale.

Väljakujunenud tagatisrahasüsteemides, nt Põhjamaad, Saksamaa, tagastatakse isegi 70-80% pakenditest suuremates kauplustes automaatide kaudu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing