Tootmisettevõtted maksavad töötajatele reeglina tulemuspalka

Annely Allik 01. veebruar 2006, 00:00

Reeglina makstakse tootmisettevõttes tulemuspalka. Lisaks arvestatakse töötaja kvalifikatsiooni, tema kogemusi, tööstaaži jms.

Tartumaa tööinspektsiooni juhataja Ülo Ustav märgib, et seaduse silmis polegi vahet, millistel alustel töötasu arvestatakse, peaasi et seda tehakse seaduse järgi.

ASi Elcoteq Tallinn kommunikatsiooni koordinaatori Jaanus Pautsi hinnangul puudub Elcoteqil lõppturul konkurents nii Eestis kui ka mujal Baltikumis. Kui aga rääkida kvalifitseeritud tööjõust, siis konkureeritakse paljude Eesti ettevõtetega.

"Samas on uute elektroonikaettevõtete ja sellega koos ka uute tehnoloogiate Eestisse tulek kasvatanud siinsete inseneride kompetentsi. See aga on kasulik nii Elcoteq Tallinnale kui ka kogu Eestile, sest võimaldab keskenduda üha keerulisemate toodete valmistamisele," selgitab Pauts.

ASi Estiko-Plastar juhataja Triin Anette Kaasik tunnistab, et konkurents tööjõu pärast majandusharude vahel on päris tihe. Seega tuleb ka tema firmas jälgida tööjõuturul toimuvat ning vastavalt sellele reageerida.

"Vaatamata sellele, et näiteks kiletootmise osas meil otsest konkurentsi ei ole, on tänapäeval inimesed suhteliselt paindlikud," sõnab Kaasik. "Samas on meie valdkonnas tuntav konkurents olemas näiteks trükitööstuses."

Kaasiku sõnul on ettevõttes praeguse palgaarvestuse aluseks põhipalk, mis tugineb ametikohtade hindamise tulemusel saadud skaalale ja turuolukorrale, ning tulemustasu. "Tootmistööliste tulemustasu arvestamise alus on tootlikkusnäitajad. Ülejäänutel, v.a müügipersonal, aga firma brutokasum," selgitab Kaasik. "Meil ei ole tükitööarvestust."

Ka Elcoteqis on nii nagu enamikus tootmisettevõtetes töötajate palk sõltuvuses reaalsetest töötulemustest.

"Teenistujate puhul maksab Elcoteq lisaks põhipalgale korra aastas nii konkreetse töötaja kui ka kogu ettevõtte tulemustest sõltuvat preemiat. Töötaja töötulemuste hindamisel kasutame tasakaalus tulemuskaardi metoodikat," räägib Jaanus Pauts. "On selge, et valmistatud toodete kogus on igale ettevõttele oluline, kuid kvaliteedi puudumisel ja liigse materjalikulu korral pole sellest kasu. Sellest tulenevalt makstakse tootlikkuse kõrval preemiat toodete kvaliteedi ning materjali kao põhjal. Plaanis on preemia suurus siduda ka konkreetse meeskonna töötulemustega."

Nordic Foodsi toidutööstuse käivitanud Kuldar Leisi arvates peavad töötajad olema motiveeritud ja ülemuse ülesanne on välja selgitada, mis kedagi motiveerib. Igatahes soovitab Leis kõigil firmadel, kel see on võimalik, luua

töötajate paremaks motiveerimiseks tükitöö süsteem.

"Tihti pole palk kõige määravam, sest kes tahab meilt Soome tööle minna, seda palgaga nagunii kinni ei hoia," hindab Leis. "Väikse ettevõtte eelis on, et töövõtja ja tööandja suhted saavad olla paindlikud ja tööandja saab arvestada töötaja soovidega tema motiveerimisel."

Kui Nordic Foods alustas rohkem kui aasta tagasi tootmist, oli kõikidel tootmistöölistel võrdne tunnitasu. "Tänaseks on tasud erinevad kuni 20% ja parimatel on tulevikus kavas nii vastutuse suurenemine kui ka sellega kaasnev palgatõus," räägib Leis

"Toidutööstuse valdkonnas mängib rolli see, et ajutise ja juhusliku tööjõu kasutamine on suurema riskiga kui teistes tootmisettevõtetes," märgib Leis.

Täistööajaga töötaja kuupalk ei tohi olla väiksem kui miinimumpalk, millele lisandub tasu töötamise eest puhkepäevadel, riiklikel pühadel, õhtusel ja öisel ajal.

Kui tööandja leiab võimaluse endale odavat tööjõudu hankida, siis on see tema õigus - täpselt nii, nagu pooled omavahel kokku lepivad, nii ongi. Kindel on see, et odavat tööjõudu napib, nagu näiteks ehituses näha on.

Need ajad on möödas, kui tükitöö alusel maksmine võimaldas töötajaid narrida. Ettevõtjail tuleb vaeva näha, et oma töötajaid hoida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing