Volinik Almunia nimetas Eestit heaks eeskujuks

ÄP 02. veebruar 2006, 00:00

Eesti esitas uue lähenemisprogrammi 2005-2009 kohta 1. detsembril 2005. Üsna ettevaatlikul makromajanduslikul stsenaariumil ja suhteliselt optimistlikel 2006. aasta kohta tehtud inflatsiooniprognoosidel põhinevas programmis on kogu perioodi lõikes eesmärgiks seatud väike ülejääk või tasakaal. Samas on stardipositsioon programmis ettenähtust tõenäoliselt parem, sest näib, et 2005. aasta ülejääki on oluliselt alahinnatud, rääkis Almunia pressikonverentsil Brüsselis, kus hindas Eesti, Leedu ja Sloveenia programme.

Eesti on seadnud keskmise pikkusega perioodi eesmärgiks struktuurselt tasakaalus eelarve, mis pakti kohaselt nõutu isegi ületab. Arvestades, et eelarve tulemus võib olla prognoositust märkimisväärselt parem, tunduvad programmi praegused eelarvealased põhimõtted olevat piisavad, et vastata programmi keskmise pikkusega perioodi eesmärgile kogu programmiperioodi jooksul.

Eelarveseisundit võib kokkuvõttes pidada usaldusväärseks ja rahandusstrateegiat heaks näiteks kooskõlas stabiilsuse ja kasvu paktiga rakendatavast rahanduspoliitikast. Kuid arvestades 2005. aasta programmis prognoositust tõenäoliselt paremat tulemust oleks Eestil asjakohane seada 2006. aasta ja sellele järgnevate aastate jaoks eesmärgiks suurem eelarve ülejääk, et jätkata väliskaubanduse puudujäägi vähendamise toetamist, leidis Almunia.

Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna nõunik Andres Saarniit kinnitas, et Eesti raha- ja eelarvepoliitika edu aluseks on olnud järjepidevus. Kõik valitsused on väärtustanud konservatiivset eelarvepoliitikat ning suurendanud eelarve ülejäägi arvel reserve ning vähendanud riigivõlga, märkis ta.

Rahandusminister Aivar Sõerd möönis, et ministeeriumi kevadprognoosi valmimisel võib selguda, et 2006. aastal õnnestub saavutada suurem eelarve ülejääk, kui kajastub programmis. Ta rõhutas, et tänu eelarvepoliitilistele otsustele on pensionisüsteemi reservid täienenud ja et ülejäägis eelarve koostamine oodatava kiire majanduskasvu tingimustes on kooskõlas uuendatud stabiilsuse ja kasvu pakti ettekirjutustega ning põhjendatud vajadusega toetada jooksevkonto puudujäägi jätkuvat vähendamist.

Programmile annab Euroopa majandus- ja rahandusministrite nõukogu hinnangu 14. veebruari istungil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing