Keskkonnaministril pole plaani naftareostusega seoses tagasi astuda

Martin Hanson 03. veebruar 2006, 00:00

Peaminister Andrus Ansip arvustas eile valitsuse pressikonverentsil teravalt piirivalve ja keskkonnainspektsiooni suutmatust keskkonnale ohtlikust olukorrast operatiivselt teada anda. Ka ta ise sai tankeril toimunud õnnetusest teada meediast.

Isamaaliit ja Res Publica teatasid seepeale, et keskkonnaminister peab tagasi astuma, kuna õlireostusest anti teada hilinemisega.

Keskkonnaminister Villu Reiljan saabus eile Toompeale Stenbocki maja juurde pisut pärast ametliku kabinetiistungi algust, kell neli pärastlõunal.

"Keskkonnainspektsioon oleks mulle võinud kiiremini öelda, kuid kuna prokuratuur oli keelanud infoedastuse, siis nemad mulle seda ka ei öelnud," andis Reiljan kiire selgituse.

Reiljani sõnul on ta kogu aeg selgitanud, et Eesti võime reostust avastada on nõrk. 23. kuni 28. jaanuarini ei saanud keskkonnainspektsioon reostuse kohta tema sõnul piirivalvelt ühtki uut teadet.

Samuti Stenbocki majja kiirustanud keskerakondlasest siseminister Kalle Laanet ja reformierakondlasest kaitseminister Jürgen Ligi olid kommentaaridega napisõnalised, kuid selgelt muretumad.

"Mina andsin saadud informatsiooni keskkonnaministeeriumi haldusalasse edasi pooletunnise hilinemisega. Mis seal edasi sai, minul info puudub," ütles Laanet.

Ligi lisas vaid, et tuleb oodata ja vaadata, mis saab.

Läbi tiheda tuisu saabunud riigikontrolör Mihkel Oviir oli mures viletsa kommunikatsiooni pärast eri ametkondade vahel. "Kui ametkondade vahel on selline infolõtk, siis ei saagi sellest midagi head tulla. Praeguse segaduse põhjus lasub just institutsioonidevahelises halvas suhtluses. Ja see on asi, mida tuleb parandada," ütles Oviir.

Kiirustades autost Stenbocki majja lipsanud majandusministrilt ja Keskerakonna juhilt Edgar Savisaarelt kommentaari keskkonnaministri tagasiastumise nõude kohta saada ei õnnestunud.

"Isamaaliit võib nõuda, mida tahab," vastas keskkonnaminister Villu Reiljan küsimusele, kas ta loobub Isamaaliidu nõude peale ministrikohast.

Hilisemas pressiteates ütles Reiljan selgelt, et tema tagasi ei astu ning looduskatastroofiga sisepoliitilise profiidi ja kasu lõikamine on häbiväärne.

Spekuleeritud on ka võimalusega, et tegemist on kahe teise koalitsioonierakonna sooviga Rahvaliidule n-ö ära teha ning nende juht poliitikast kõrvale tõrjuda.

Eile enne tööpäeva lõppu edastatud pressiteates andis keskkonnainspektsioon teada, et sai võimalikust reostusest teada 28. jaanuaril ning asus kohe reostuse põhjusi selgitama.

Keskkonnakaitseinspektorid käisid kohapeal olukorda kontrollimas, võtsid reostusest proovid ja modelleerisid võimaliku reostuse liikumise teekonna.

Ajavahemikus 23. jaanuarist 28. jaanuarini ei saanud keskkonnainspektsioon merereostuse kohta ühtegi teadet.

Merereostuse uurimiseks on algatatud kriminaalasi ja tulenevalt kriminaalmenetluse seadustikust tohib kriminaalasja raames selgitusi jagada vaid prokuratuur või prokurörilt volituse saanud isik.

Top Tankers Inc. polnud midagi kuulnud oma laevaga juhtunud õnnetusest Lääne-Eesti rannikul tuhandete lindude hukkumise põhjustanud naftareostuse tekitamises kahtlustatava tankeri Flawless omanikfirma on Kreekas asuv Top Tankers Inc, kes kuulis oma tankeriga juhtunud võimalikust õnnetusest eile Äripäeva käest.

Toimetus helistas firma peakorterisse Ateenasse. Telefonile vastanud sekretär kinnitas, et tanker kuulub neile, kuid kütteõli lekkimisest tankeril ta teadlik ei olnud.

Õhtupoole tagasi helistades teatas Top Tankersi juht, et laev on küll nende oma, aga tehnilise ülevaatuse ja meeskonna komplekteerimisega tegeleb üks Küprose firma.

Õnnetuse kohta Eesti vetes ei teadnud ta endiselt midagi ja ütles, et ei hakka seepärast millegagi spekuleerima.

Kahtlustatava tankeri nime avalikustas eilsel valitsuse pressikonverentsil peaminister Andrus Ansip, kes kuulis merel juhtunust mitteametlikest allikaist.

2000. aastal asutatud Kreeka kaubaveofirma Top Tankers Inc on spetsialiseerunud vedelkütuste ülemaailmsele transpordile.

Firma kuulub alates 2004. aastast New Yorgis Nasdaqi börsinimekirja.

Top Tankersi laevad veavad nafta- ja bensiinitooteid: toorõli või rafineeritud õlitooteid, nagu bensiin ja lennukikütus. Firma laevastik on võimeline kandma kogulastina üle 2 miljoni tonni õlitooteid.

Top Tankersi laevastik koosneb 27 tankerist, mis kõik on topeltpõhjaga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing