Ehitusmaterjalide tootjad viivad kaupa julgelt ka lähiturgudele müügiks

Koit Brinkmann 06. veebruar 2006, 00:00

Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu ennustuse kohaselt pidi eelmisel aastal liikmete käive kasvama vähemalt 10%, värsketel andmetel oli käibe kasv hoopis 30%. Ekspordi kasvu tuli pisut üle 20%.

"Liiga hästi on läinud," kommenteeris kuivsegu- ning kergkruusatooteid valmistava ASi maxit Estonia tegevdirektor Viktor Valkiainen eelmise aasta majandustulemusi. Kui kogu käive kasvas 13%, siis ehitusplokkide osas oli kasv 28%. Kolmes vahetuses seitse päeva nädalas töötav tehas ei suuda täita kõiki tellimusi. Häädemeestel 15. veebruaril käivitatav uus Fibo ploki liin suurendab tootmisvõimsust kolmandiku võrra. Tööle on võetud 16 uut töötajat, kokku on töötajaid 115.

Valkiaineni sõnul on nad investeerinud plaanitust kaks-kolm aastat varem, kuna ei osanud ehitusturu sellist hüppelist kasvu ette ennustada. Kolmandik toodangust eksporditakse Lätti ja Leetu. Ekspordi osakaal hakkab edaspidi aga vähenema, sest investeeritakse tootmisse juba nendes riikides. Leedus kasvab ehitusturg kordades, sõnas Valkiainen.

Monteeritavaid raudbetoontooteid valmistava ASi Tartu Maja Betoontooted pearaamatupidaja Anneli Pajuri sõnul aitasid majandustulemuste kasvule kaasa eelmisel aastal Riia ligidal avatud tehas ning 4,1 miljoni euro (64 mln krooni) suuruse müügituluga projekt Leedus, mis realiseerub 2006. aastal. Tartu Maja müüb neljandiku toodangust Eestist välja, peamiselt Lätti ja Leetu, aga ka Norrasse.

Teine betoontoodete tootja AS Betoneks ootab samuti sellelt ning järgnevalt aastalt häid tulemusi. 2006. aasta mahust on juba üle poole lepingutega kaetud. Võrdluseks tuletab tegevdirektor Rene Veigel meelde aastaid, kus ei olnud teada, kas järgmisel kuul on tööd või ei ole. 31protsendist käibe kasvu iseloomustas ta sõnadega: "Tublid olime, kasv oli suur." Tema teatel ekspordivad nad praegu kolmandiku toodangust Venemaale.

Ligi 50% nii käivet kui ka kasumit kasvatanud vuugihermeetikuid ning ehitusliime tootva OÜ Krimelte toodangust jääb Eestisse ainult 5-6%. Ülejäänud toodang jaguneb 30 riigi vahel. Müük Euroopa Liidu maadesse kasvas kolm korda, kuid põhiline oli ikkagi Venemaa turg, mille kiire kasv on viinud Krimelte Euroopa viie suurema tootja hulka. "Oleme tegija, meiega arvestatakse toodangu ostmisel," ütles Krimelte tegevdirektor ning üks omanikest Jaan Puusaag.

Tema sõnul on neil sel aastal plaanis avada Moskva ligidal tootmisüksus. "Tegemist oleks pilootprojektiga, hajutame riske, põhitootmine jääks ikkagi Eestisse," lisas ta.

Tänavuse aasta ehitusmaterjalide tootmise käibe kasvuks eenustab Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit selle juhi Enno Rebase sõnul veidi üle 10 protsendi.

Aastaga 2005 kasvas Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liitu kuuluvate ettevõtete müügi käive 30% võrra võrreldes eelmise aastaga.

Kiire kasv ilmestab kõiki ehitusmaterjalide gruppe, teistest edukamaks võiks pidada soojustusmaterjalide müüki, kus müügi kasv oli ligikaudu 40%. Betoonisegude ja akende-uste müük kasvas kolmandiku võrra. Kasvu osas ei jää nendest palju maha betoonelemendid ja seinamaterjalid. Veerandi võrra enam on müüdud killustikku, kuivsegusid ja katusematerjale.

2006. aasta materjalide müügikasvuks on prognoositud veidi enam kui 10%.

2005. aasta jooksul eksporditi ehitusmaterjale 1825 miljoni krooni eest, mis ületab 2004. aasta tulemust 390 miljoni krooni võrra. Suurima ekspordikäibega on ehitusmontaažvahtude tootja OÜ Krimelte. Enam kui 100 miljoni krooni eest on kaupu eksportinud veel müüritise materjalide tootja AS maxit Estonia, AS Kunda Nordic Tsement ja avatäidete valmistaja Viljandi Aken ja Uks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing