Lähis-Ida käärib - palmide all läheb üha palavamaks

Sirje Rank 07. veebruar 2006, 00:00

Prohvet Muhamedi pilapiltide ajendil islamiriikides puhkenud vägivallalaine tõttu soovitab Taani välisministeerium oma riigi kodanikel vältida reisimist Süüriasse ja Liibanoni, ent samuti Egiptusesse, Tuneesiasse, Marokosse, Alžeeriasse, Liibüasse, Sudaani, Bahreini, Jordaaniasse, Iraani, Pakistani ja Afganistani.

Enam kui 3000 taanlast peab nii oma puhkuseplaanid araabia riikides kiirkorras ümber korraldama. Peamiselt püüavad turismifirmad asenduseks pakkuda Kanaari saari, kuid praegu pole tühjade hotellitubade leidmine sugugi lihtne, kirjutas eile Taani majandusleht Börsen.

Odavlennufirma Sterling teatas eile, et peatab lennud Kopenhaagenist Egiptusesse.

Koos Taaniga on muhameedlaste raevu all Norra, kus välisministeerium soovitab küll vältida reisimist Süüriasse, Saudi Araabiasse ja Gazasse, kuid seni veel mitte Egiptusse, Marokosse ja Tuneesiasse.

"Me teeme oma julgeolekuanalüüsi ise ning mitte alati ei ole Norra ja Taani kodanikud samas olukorras," ütles Norra välisministeeriumi pressiesindaja eile Norra väljaandele Forbruker.no. Reisifirmad jätkavad tšarterreise Egiptusesse ja Marokosse.

Ka Rootsis pole enamik reisifirmasid pidanud vajalikuks tšarterreise katkestada. Suurematest reisikorraldajatest on erandiks Apollo, mis tegutseb ka Taanis ja Norras. Fritidsresor aga näiteks jätkab muutusteta.

Suurt kahju kannavad kasvavatest rahutustest eelkõige Taani firmad, mille toodetele on suur osa islamiriikidest boikoti kuulutanud.

Eriti kannatab Taani-Rootsi meiereikontsern Arla Foods, mis on regiooni suurim eksportija ning mille kaubad on poelettidelt kõrvaldatud. Firma kaotab iga päev paarkümmend miljonit krooni.

Nädalavahetusel olid massiivse häkkerirünnaku all ka Taani firmade võrgulehed. Kui tavaliselt tabab firmasid 5-10 rünnakut nädalas, siis nädalavahetusel 350. Enamik üritas võrgulehele firma oma info asemele üles riputada sõimu ja poliitilisi loosungeid.

Norra firmad pole seni suurematest probleemidest teatanud, ehkki näiteks Katari kaubandus-tööstuskoda teatas, et keeldub vastu võtmast Norra ja Taani kaubandusdelegatsioone. Norra ettevõtetel on mitmeid suuri koostööprojekte eelkõige Iraaniga, kus president ähvardas nädalavahetusel tühistada lepingud ja katkestada kaubandussidemed riikidega, kus prohvet Muhamedi pilanud karikatuurid on meedias ilmunud.

Norra naftakompanii Hydro, mil on käsil suur paljutõotav projekt Iraanis Anarani naftaleiukohas, on seni töötanud häireteta, vahendas eile Norra majandusleht Dagens Naeringsliv. Iraanis tegutseb ka Statoil, ehkki avantüür on siiani toonud miljardite eest varade mahakandmist ning suure korruptsiooniskandaali.

Analüütikute hinnangul tähendab rahutuste levik nafta hinna tõusu, mis äraspidiselt on Norra naftakompaniidele pigem soodne. Oslo börs oli eile tõusul, Kopenhaageni börs, kus tooni annavad laevafirmade aktsiad, kerges miinuses.

Rootsi suurfirmasid pole kriis esialgu puudutanud, näitas eile päevalehe Dagens Nyheter küsitlus. Seda kinnitasid nii telekommunikatsiooniseadmete tootja Ericsson, millel on regioonis 1500 töötajat, Volvo, mille veoautode divisjoni müügikäibest langeb 10% Lähis-Ida arvele ning millel on regioonis ka tootmine, kui ka Atlas Copco ja Tetrapak.

Rootsi eksport Lähis-Idasse ja Aafrika põhjarannikule on ligi 60 miljardit krooni aastas ehk 2% koguekspordist.

Tallinnas Põhja puiesteel asuva Domina Traveli reisibüroo reisikonsultandid Natalia Galtsova ja Rutt Sardis olid väga imestunud, kui kuulsid, et välisministeerium soovitab Lähis-Ida riikidesse reisimisel olla väga ettevaatlik.

Samuti ei teatud reisifirmas, et Taani välisministeerium ei soovita sõita teiste hulgas Domina Traveli sihtriikidesse Egiptusesse ning Araabia Ühendemiraatidesse.

Galtsova sõnul saabus ta eile Sharm el Sheikist, kus kohalikud ei teadvat ei laevaõnnetusest Punasel merel ega saatkondade põletamistest. Inimesed ei lugevat lehti ega kuulavat raadiot.

"Teate, turismipiirkondades on väga rahulik, sest turism on sealsete inimeste teenistus ning mitte keegi ei taha selle vähenemist," rääkis Galtsova.

Sardise sõnul pole mitte ühtegi broneeringut tühistatud, samuti ei ole küsitud võimalike ohtude kohta Lähis-Ida riikides.

Rünnakud Põhjamaade saatkonnahoonetele Lähis-Idas ja reisihoiatused pole veel kahandanud eestlaste soovi reisida Egiptusse või Marokosse.

Eile lõuna paiku tulnud välisministeeriumi teade manitseb Lähis-Idasse ning islamimaadesse reisijaid olema väga tähelepanelik ning vältima rahvakogunemisi, sest viimastel päevadel on toimunud rünnakud Taani konsulaadi vastu Beirutis, Taani ja Norra saatkonna vastu Damaskuses ja Euroopa Liidu esinduse vastu Gazas. Ministeerium palub enne reisile asumist end registreerida ning soovitab kindlasti sõlmida reisikindlustuslepingu.

"See teade pole sõidukeeld, vaid lihtsalt soovitus," lausus ministeeriumi pressiesindaja Ehtel Halliste, tõdedes, et inimesed ikka reisivad ning sealses piirkonnas on mitmeid eestlaste seas populaarseid reisisihte.

Resoluutsem oli oma avalduses Taani välisministeerium, kes soovitas oma kodanikel mitte reisida neljateistkümnesse riiki.

Oma kliente Punase mere või Vahemere äärde lennutavate siinsete reisibüroode argipäeva hiljutised vägivallasündmused ei mõjutanud, näitas eilne küsitlus.

"Broneeringuid on tehtud päris uljalt, keegi pole seepärast meie poole pöördunud ja küsinud," ütles TopToursi Tallinna büroo juhataja Eha Luite. Ta lisas, et viimasel ajal on juhtunud nii palju sündmusi - kas või linnugripp -, et reisihuvilised ei vaata enam asjadele nii tõsiselt.

Sama meelt oli ka Marhaba Toursi juhataja Sigre Luts, kelle sõnul pöörab teemale palju tähelepanu pigem ajakirjandus kui reisijad. "Ainult üks klient küsis, kas piirkond on piisavalt turvaline," märkis reisifirma juht.

Lutsu sõnul jätkatakse reisidega Sharm El Sheikhi, sest seal pole juhtunud midagi tavapäratut, mis sunniks sõite tühistama. Samuti viitas Luts sellele, et välisministeeriumist pole tulnud ametlikku keeldu.

ERGO Kindlustuse teatel pole saatkonnahoonete põletamine pannud ettevõtet ümber vaatama reisikindlustuse tariife ning samuti pole ERGO reisikindlustusel riikide nn musta nimekirja.

Mõned aastad tagasi kiirabiautode müüki Iraani plaaninud Silwi Autoehituse ASi juhi Koit Kaaristo sõnul nende ettevõttel hetkel Lähis-Ida riikidega kaubanduskontaktid puuduvad.

Asukoha määramise teenuste pakkujana maailmas tuntust kogunud ASi Regio juht Teet Jagomägi rääkis, et viimaste päevade sündmused Lähis-Idas ei ole nende töösolevaid projekte Saudi Araabias ja Araabia Ühendemiraatides mitte kuidagi mõjutanud. Kui suri Saudi kuningas, siis leinaajal asjad seisid, lisas ta.

Muhameedlaste vihased protestid algselt Taani päevalehes Jyllands-Posten ilmunud Muhamedi karikatuuride vastu on nõudnud esimesed ohvrid - vähemalt viis inimest sai eile surma Afganistanis vallandunud protestimeeleavaldustes, Somaalias hukkus 14aastane poiss.

Iraanis piirasid protestijad Euroopa Liidu eesistujariigi Austria saatkonda. Meeleavaldused jätkusid üle maailma, ulatudes Indiast, Taist, Indoneesiast, Gaza ja Iraanini.

Protestimeeleavaldus toimus ka Soome pealinnas Helsingis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing