Automaatse värava saab iseseisvalt paigaldada

Viljar Kiirats 08. veebruar 2006, 00:00

Väravaautomaatika komplektide lihtsus võimaldab paigaldustöödega ka majaomanikul endal hakkama saada.

Nii mõnigi eramaja omanik, kes liikleb autoga, teab, kui ebameeldiv on vihmase, tuulise või lörtsise ilmaga koju sõites maja ette saamiseks autost värava avamiseks välja tulla ja pärast veel sulgemiseks ka.

Mitmetel kitsastel tänavatel nagu näiteks Tallinnas vastrenoveeritud Kadaka puiesteel on olukord veelgi ebameeldivam. Sealsed tänavaäärsete kruntide väravad jäävad autoteele väga lähedale, muutes nii väravast sissesõidu kui ka väljasõidu nii enda kui ka tänaval liiklejate jaoks küllaltki ebamugavaks.

Sellisel juhul jääb hoovi keerav või sealt väljuv auto poolenisti kõnni- ja autoteele, takistades seal teisi liiklejaid, sel ajal, kui peate minema väravat avama või sulgema. Tipptundidel võib tekitada see ebameeldivaid olukordasid.

Selliste olukordade lahendamiseks on kaks võimalust. Esimeseks, lasta teha sissesõidu kohale nn sissesõidutasku, kuid väravaid tuleks siiski käsitsi avada. Teiseks võimaluseks on väravad automatiseerida, mis muudaks elu tunduvalt mugavamaks.

Üldjuhul saavad inimesed väravate automatiseerimisel abi aedade ja väravatega tegelevatelt ettevõtetelt. Viimasel ajal on aga suurematesse ehitustarvete kauplustesse müügile ilmunud väravaautomaatika komplektid neile, kes sooviksid ise vastava automaatika üles panna.

Näiteks on Tallinna Espaki elektritarvete poe väljas töötav näidisstend kolme erinevat tüüpi mootoriga. See võimaldab enne ostu oma käega katsuda ja näha, kuidas see toimib ning jääb ära olukord, et ostetakse "põrsas kotis".

Need automaatikakomplektid on välja töötatud just tarbijatele, kes soovivad ise kõigi töödega hakkama saada ja automaatika ise paigaldada. See peegeldub ka komplektide paigaldamise ja seadistamise lihtsuses. Paigaldamisel on abiks ka internetilehekülg www.mhouse.info, kust saab animeeritud kujul vaadata nii seadmete paigaldamist kui ka seadistamist.

Inimesed, kes siiani on toote ostnud ja soovinud seda ise paigaldada, on sellega hakkama saanud. Paigaldustöö ise ära tehes on kokkuhoid 2500-3000 krooni, võrreldes töö tellimisega mõnest firmast. See hind on enamasti ilma kaabelduseta, ehk siis kõik vajaminevad kaablid peaksid olema juba veetud.

Väravaautomaatika komplektis on olemas väravamootorid, kontroller, kaks stiilset ja ergonoomilist nelja nupuga värava juhtimispulti. Turvalisuse kaalutlustel on ka fotosilmad ja vilkurlamp koos sisseehitatud antenniga, kui levist peaks puudu tulema. Muidugi on komplektis ka kõik vajalikud kronsteinid.

Endal tuleb muretseda ainult juhtmed ja kinnitusvahendid, neid pole komplekti lisatud põhjusel, et ei ole teada, kui lai on ja kui kaugel kellelgi värav asub, ning pole teada, kas kinnitatakse kivi- või metallposti külge.

Väravate automatiseerimisel tasuks tähelepanu juhtida kõigepealt sellele, kui suurtele ja kui rasketele väravatele on üks või teine automaatika mõeldud. Seejärel, kui on tegu kivipostidega, siis kui kaugel on värava hinge tsenter väravaposti sisekülje äärest, et kas antud mootorit on võimalik sinna paigaldada.

Kõigil, kes ehitavad endale maja, tuleks lasta värava juurde vedada toitekaabel ja väravapostide vahele mootori ja fotosilmade juhe, vältimaks hilisemat tee ülesvõtmist või kanali saagimist asfalti. Seda võiks teha olenemata sellest, mis firma automaatika sinna hiljem paigaldatakse.

Kui näiteks garaažiuks juba automatiseeritud ning soovitakse ka väravaid automatiseerida, siis annab väravatel kasutada ka teiste firmade automaatikat, lihtsalt tuleb juurde osta vastuvõtjablokk, mille saab ühildada teise automaatikaga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing