Elcoteqi kasum jäi ootustele alla

Lauri Matsulevits 10. veebruar 2006, 00:00

"Nad ei suutnud anda nii kõrgeid numbreid, kui oodati," sõnas Äripäevale Mandatumi analüütik Erkki Vesola. Kuna neljanda kvartali kasum aktsia kohta tuli 48 euro senti aktsia kohta, analüütikud olid oodanud aga 51sendist kasumit, siis kukkus Elcoteqi aktsia eile Helsingi börsil ligi 7%.

Ettevaatlikuks tegi analüütikuid ka Elcoteqi prognoosid. "Mis aga aktsia hinda veelgi allapoole surub, on käesolevale kvartalile antud prognoos," ütles Vesola. Firma teatas, et selle kvartali käive kasvab eelmise aastaga sama perioodiga võrreldes, kuid langeb võrreldes lõppenud kvartaliga. Kasum võrreldes 2005. aasta esimese kvartaliga langeb samuti.

Elcoteqi neljanda kvartali puhaskasum kasvas aastatagusega võrreldes üle 16%, 14,9 miljoni euroni (233 miljoni kroonini). Käive kasvas viimases kvartalis 37%, 1,18 miljardi euroni (18,46 miljardi kroonini). Käibe kasvu taga on asjaolu, et mobiilifirmad kasutavad paindlikkuse saavutamiseks üha rohkem allhankijaid.

Firma näitas küll kasumi ja käibe puhul kasvunumbreid, kuid kasumlikkus oli vähenenud. Kui 2004. aastal moodustas neljanda kvartali ärikasum 2,4% käibest, siis 2005. aastal oli see suhe 2,2%. Vesola sõnul oli eelmises kvartalis tooteportfellis suur hulk kalleid tooteid, mille puhul materjalikulud paisusid suuremaks ning see pärssis marginaale.

"Kasuminumbrid olid pettumus, sest võrguseadmete äri kasumlikkus tuli oodatust väiksem," lausus FIM Securitiesi analüütik Erik Sucksdorff Bloombergile. Analüütik lisas, et mobiilide nõudlus on suur ning see äri läheb firmal hästi.

Peale Elcoteqi läheb kehvasti ka teistel mobiilitootjatele allhankeid tegevatel firmadel. Sel nädalal teatas oma tulemustest Soome elektroonikafirma Perlos. Firma tegi teatavaks prognoosi, mille kohaselt saab ta selles kvartalis suureneva konkurentsi tõttu kahjumit. Perlose aktsia tegi selle teate peale läbi ajaloo suurima languse, kukkudes rohkem kui 20 protsenti.

Aga erinevalt Elcoteqist on Perlosel firmasisesed probleemid kasumlikkusega. Nimelt on neil oluline osa tehastest ja töölistest Soomes, kus tootmine on suhteliselt kallis. "Perlos kavatseb nüüd Soomes tootmist vähendada ning koondada 600 töölist, et kasumlikkust säilitada," lausus Vesola.

Elcoteqi aktsia hind on viimase 12 kuu jooksul tõusnud 12%, samal ajal kui Helsingi börsiindeks OMXH on tõusnud 29%.

Dividende kavatseb Elcoteq eelmise aasta eest maksta 66 eurosenti aktsia kohta.

Vesola on siiski Elcoteqi tuleviku suhtes optimistlik. "Firma näeb järgnevatel kvartalitel märkimisväärset olukorra paranemist," sõnas ta. 2006. aasta prognoosid on Elcoteqil suhteliselt optimistlikud. "Me oleme mõned kuud aktsia suhtes negatiivsed olnud, kuid nüüd võib-olla aeg muutusteks," ütles Vesola.

Samuti ei näe ta, et Elcoteqi peamine klient Nokia avaldaks ebatavaliselt suurt hinnasurvet. "Nokia-äri on nagu äri ikka," märkis Vesola.

Tema hinnasiht aktsiale on 17,5 eurot, kuid ta lubas seda lähipäevil tõsta.

Elcoteq andis eelmise aasta lõpu seisuga tööd 19 802 inimesele 14 riigis.

Tallinna tehases töötas 3586 inimest, sellest suurem töötajate armee on vaid Hiina tehases, kus on 4604 töötajat. Jaapanis, Šveitsis ja Rootsis asuvad uute toodete disaini- ja projekteerimisüksused. Keskmine töötajate arv tehastes on aga poole tuhande inimese lähedal.

Tallinnas on Elcoteqil kaks tootmisüksust kogupinnaga 42 000 m2.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing