Kõuhknate laev kahtluse alt väljas

Kristina Traks 10. veebruar 2006, 00:00

Prokuratuuri laekus üleeile informatsioon kalalaevaga Pedassaare toimunud võimalikust avariist. Juhtivprokuröri Lavly Lepa sõnul kontrolliti kohe juhtunu asjaolusid ja leiti, et mingi avarii on laeval ilmselt olnud ning Pedassaare pandi võimaliku õlireostuse põhjustanud 15 laevast koosnevasse kahtlusaluste nimekirja.

Hiljem võeti aga Pedassaare sellest nimekirjast välja. "Välistasime Pedassaare kahtlusaluste ringist tulenevalt liikumisgraafikust ja tehnilistest omadustest. Ta kasutab teist liiki kütust kui see, mis põhjustas reostuse," ütles Lepp.

Prokuratuuril ei ole teada, mis avarii Pedassaarega juhtus, teada on vaid, et Pedassaare viibis 26. jaanuari õhtul Dirhami sadama ja Põõsaspea neeme kandis. Kas Pedassaarelt lekkis kütust, peab tuvastama Hiiumaa keskkonnateenistus.

Veeteede ameti mereõnnetuse juurdluse ja meresõiduohutuse arenduse osakonna nõuniku Anti Hirvoja sõnul pole neile teatatud Pedassaarega juhtunust. "Eile siin küll küsiti Pedassaare kohta midagi, vist prokuratuurist," ütles Hirvoja eile. Ta lisas, et alati on võimalus, et laeva kapten lihtsalt ei teata juhtunud õnnetusest, eriti juhul, kui laev saab omal jõul edasi sõita.

Ka piirivalveamet kinnitas, et mingist laevaõnnetusest uurimisalusel ajavahemikul 22.-27. jaanuarini nemad kuulnud pole. Ka keskkonnainspektsioon keeldus asja kinnitamast, öeldes, et kalalaevade jälgimisega seonduv on ametkondlikuks kasutamiseks ning sellepärast ei saa nad infot anda.

"Mina kuulen esimest korda juttu mingist õnnetusest, teil on valed andmed," vastas Dagomari juhataja Ülo Esta. Esta sõnul on Pedassaare praegu Lehtma sadamas, sest sadamasse sõites läks laeva vindist läbi ujuv palk ja viis ilmselt vindi natuke tasakaalust välja.

Küsimuse peale, miks sattus Pedassaare kahtlusaluste nimekirja, kui midagi pole juhtunud, vaikis Esta pikalt. "Paistab, et sinna nimekirja pannakse praegu kõik, kellel ükskõik mis alus on," ütles Esta pärast pausi. "Meil käis tuuker all ja vaatas vinti, arvatavasti sealt läks jutt õnnetusest liikvele."

Maksuvõlgades siplevale ASile Dagomar määras põllumajanduse registrite ja informatsiooni amet hiljaaegu 8,3 miljonit krooni toetust kalalaeva Pedassaare muutmiseks mereakadeemia õppelaevaks.

Prokuratuur otsib looderanniku reostajaid laevade hulgast, mis 22.-27. jaanuaril sõitsid Loode-Eestist mööduval laevateel. Kahtlusalused laevad on praegu välismaised tankerid ja kaubalaevad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing