Läheb lahti!

Mikk Jürjens 10. veebruar 2006, 00:00

Täna õhtust alates on miljardite inimeste tähelepanu rohkem kui kaheks nädalaks suunatud Itaaliasse Alpide pealinna Torinosse, kus avanevad XX taliolümpiamängud.

Itaalia ainus tööstuslinn Torino toob pärast viiekümneaastast pausi talvised olümpiamängud tagasi saapamaale. Rohkem kui 2500 sportlast 85 riigist võistlevad 84 medalialal, et välja selgitada parimatest parimad. Võimas avalöök toimub täna õhtul algusega kell üheksa olümpiastaadionil rohkem kui kahe miljardi televaataja silme all.

Andrea Varnieri ja Marco Balichi kavandatud avapidustus kõneleb nende endi sõnul rütmist, kirest ja kiirusest, mis on avatseremoonia aluseks olnud aegade algusest. Staadionil olijate ja televaatajate jaoks on kokku pandud mitmetunnine etendus, mille üks säravamaid osi on kaheksaliikmelise uisutajate meeskonna esitus "Kireleegid".

Eesti delegatsioon Torinos on 60-liikmeline, neist 28 sportlased. Murdmaasuusatajaid on Itaaliasse minemas neliteist: Andrus Veerpalu, Jaak Mae, Priit Narusk, Raul Olle, Anti Saarepuu, Erkki Jallai, Kaspar Kokk, Peeter Kümmel, Aivar Rehemaa, Kristina Šmigun, Silja Suija, Kaili Sirge, Piret Pormeister ja Tatjana Mannima; laskesuusatajaid kuus: Indrek Tobreluts, Janno Prants, Dimitri Borovik, Roland Lessing, Priit Viks ning Eveli Saue. Iluuisutamises esindavad Eestit paarissõitjad Diana Rennik ja Aleksei Saks ning naiste üksiksõidus Jelena Glebova. Mäesuusatamises stardivad Torinos Deyvid Oprja ja Tiiu Nurmberg, suusahüpetes Jens Salumäe ja Jaan Jüris, kahevõistluses Tambet Pikkor.

Eestlaste suurimad lootused, nagu viimastel aastatel tavaks on saanud, lasuvad loomulikult murdmaasuusatajate õlul. Olenemata tulemustest maailmakarikaetappidel, on meie põhitegijad end alati suurvõistlusteks vormi suutnud ajada ning väga tugevaid sõite teinud. Seni parimad saavutused on kahtlemata Andrus Veerpalu nelja aasta tagune olümpiavõit Salt Lake Citys ja 2001. aasta Lahti maailmameistrivõistluste kuldmedal vastavalt 15 km ja 30 km klassikaetappidel ning naiste tulemustest Kristina Šmiguni 2003. aastal Val di Fiemmes saavutatud maailmameistritiitel topeltjälitussõidus. Mõlemad nimetatud sportlased on mitmel korral tiitlivõistlustel ka hõbedasi medaleid kogunud.

Selgi korral võetakse sihiks pjedestaalikohad, kui kõrgele pürgitakse, selgub rajal. Unustada ei saa ka Jaak Mae edukaid esinemisi olümpiamängudel ja maailmameistrivõistlustel, peale on kasvamas end paremast küljest näitavad Kaspar Kokk, Anti Saarepuu ja Erki Jallai. Viimase kahe parimad tulemused pärinevad sprindirajalt, kuhu mehed ka olümpiamängudel proovivad panustada, ehkki Jallai hiljutine mandlilõikus jätab ta ilmselt võistlusest eemale.

Eestlased on võistlustules juba olümpiamängude avapäeval, kui oma etteaste teevad kahevõistleja Tambet Pikkor, meie laskesuusatajad, iluuisutajad ja suusahüppajad.

Torino olümpiamängude medalivõitjatele ja nende treeneritele on Eesti Olümpiakomitee (EOK) kinnitanud premeerimissüsteemi, mille kohaselt saab olümpiavõitja miljon krooni, hõbemedalivõitja 700 000 ning pronksmedalivõitja 500 000 krooni. Medalivõitjate treenerid saavad vastavalt 500 000, 350 000 ja 250 000 krooni. "Esmakordselt näeb EOK tunnustussüsteem ette ka treenerite premeerimise," märgib EOK president Mart Siimann.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing