Puutöömeister kogub vanu jõulupuid

Väinu Rozental 10. veebruar 2006, 00:00

FIEna tegutseva Aani käsitööäri vajab tooret, uusi ideid ning pere äratoitmist. Nimelt on Aan leidnud, et kuuse ladvaosast saab hõlpsasti vesta omapärase harulise pudrumänna, mida võib kasutada esiemade kombel söögi segamisel või vahustamisel. Tänapäeva suvekodudes leiavad näiteks köögilakke kinnitatud pudrumännad üha sagedamini kasutamist kruuside riputusvahendina.

Aani kinnitusel sobib pudrumändade valmistamiseks kõige paremini mehekõrgune värske kuusk, mille koor tuleb hästi lahti. "Kuna meil oma metsa pole, tuleb vajalikku tooret hankida prügimägede kõrvalt," põhjendab Aan äravisatud jõulukuuskede revideerimist. "Eks see narr ettevõtmine ole, kuid üks kord aastas kannatab prügikastikolliks oleku ära."

Vene ajal miilitsavormi kandnud Aivar Aan sukeldus käsitööärisse kohe pärast Eesti krooni kehtestamist. Esimene toode oli ratastel puuhobune. Lisaks mänguasjadele mõtleb Aan välja ja pakub müügiks muid puidust tarbeesemeid - maitseaineriiuleid, leivakappe, lillepostamente, tualettpaberihoidjaid jm. Aastate jooksul on ta liigutatavaid mänguelukaid ja kaselauast välja saetud puslesid müünud vahelduva eduga Saksamaale, Rootsi, Jaapanisse ja mujale.

"Meiesugused väiketootjad ei suuda oma väljamõeldut mahaviksimise eest kaitsta, seda enam välismaal," kurdab Aivar Aani abikaasa Helve ja toob näiteks nööriga liigutatava konna, mille põhimõtet on pärast kasuliku mudeli nelja-aastast kaitset hakatud mitmel pool maailmas kasutama. "Meie käsitöönduslik tootmine ei kasva ilmselt mitte kunagi suureks - enne väsime lihtsalt ära."

Aivar Aani sõnul on ta käsitööga, mille aastakäive jääb 50 000 ja 100 000 krooni vahele, suutnud pere siiski seni ära majandada. "Ega siin Valgas suuri valikuvõimalusi pole ning minimaalpalga peale ma ükskõik kuhu ka end tööle pakkuma ei lähe," lausub Aan.

Aan müüb oma tooteid põhiliselt suvistel laatadel, samas on tema tarbeesemed ja mänguasjad püsivalt müügis mitmes Tallinna ja Tartu käsitöökaupluses ning Valgas kodumajas asuvas paari ruutmeetri suuruses poekeses. "Olen teinud ka üksjagu palju tellimustöid," ütleb Aan ja loetleb: meened kohalikele firmadele, puidust haamer Valga volikogu esimehele, vanade lastemänguasjade koopiad Valga muuseumile, Valga staadioni makett.

"Muuseum vajab aeg-ajalt ikka butafooriat, nagu näiteks vanade rõivaste eksponeerimiseks erilisi mannekeene, ja kuna ükski firma neid ei tee, siis on Aivar Aan meid alati hädast välja aidanud," räägib Valga muuseumi direktor Esta Mets. "Aan on nutikas ja lahtise peaga mees, kes pakub ise lahendusi."

Aivar Aani andmeil tegutseb Eestis viis-kuus tõsist puutöömeistrit, kes pakuvad laias valikus käsitöötooteid, lisaks tegutseb umbes paarkümmend puulusikate vestjat. Võhmas sauna istumisaluseid ja muid puittooteid valmistava ning väikest käsitööpoodi pidava Piret Anti kinnitusel pole nad Aivar Aaniga konkurendid, sest toodavad erinevaid asju. "Võtan Aani värvilisi ratastel mänguasju meeleldi sisse, sest need müüvad hästi," seletab Ant.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing