Eesti kasvab eurotsoonist neli korda kiiremini

Harry Tuul 13. veebruar 2006, 00:00

Eesti ja Läti, kus kasvuks ennustatakse 7,7%, on kõige kiiremini arenevad riigid Euroopa Liidus.

Eelmisel nädalal avaldatud Maailmapanga kvartaliaruande põhjal oli 8 uues ELi liikmesriigis 2005. aasta kolmandas kvartalis tugev majanduskasv ja vähenes tööpuudus. EL8 hulka arvatakse Kesk-Euroopa ja Balti regiooni uued liikmed Poola, Tšehhi, Ungari, Slovakkia, Sloveenia, Leedu, Läti ja Eesti.

"EL8 kasv on endiselt tugev hoolimata kõrgest nafta hinnast, aeglasest Lääne-Euroopa taastumisest ja valimistest tingitud sisemisest ebastabiilsusest," ütles raporti koostaja Thomas Laursen.

Vaatamata sellele hoiatavad ELi ministrid järgmise nädala kohtumisel Eestit ja Lätit ohjama inflatsiooni ja vähendama kulutusi, kui soovivad ühineda euroga, edastas Bloomberg. ELo rahandusvolinik Joaquin Almunia ütles Prantsuse raadiole BFM, et kõrge inflatsioon raskendab euro kasutusele võttu Eestis 2007. aastal. "See sõltub inflatsiooni käitumisest," lisas ta.

Maailmapanga hinnangul on uutest liikmetest vaid Sloveenia valmis euroga liituma jaanuaris 2007. Eesti, Läti ja Leedu peavad tõenäoliselt ootama.

Euroopa Komisjon prognoosib 2006. aastal Eesti inflatsiooniks 3,3% ja Lätis 6%. Peamiselt on hinnatõusu Eestis ja Lätis mõjutanud kütusehinnad, mis tõusid viimase aastaga 39% võrra.

Eesti soovib liituda euroga 2007. ja Läti 2008. aastal. Euroopa Liidu hinnangul Eesti inflatsioon kahaneb, sest sõltub peamiselt kütusehindadest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:46
Otsi:

Ava täpsem otsing