Juriidilise keha maksueelis ka eraisikule

ÄP 13. veebruar 2006, 00:00

Juriidiliste ja füüsiliste isikute maksuerinevused aktiveerisid toimetuse mälusopis millegipärast Majakovski luuletuse pealkirja "Teodor Nettele - inimesele ja aurikule". Samamoodi, veidi skisofreeniliselt, tuleb tänase Äripäeva uudisest Hansapanga aktsionäride kohta välja, et osa on rohkem ja osa vähem võrdsed. Esimesed on juriidilised isikud ja teised lihtsalt inimesed, kellele lajatab tulumaks täie rauaga.

Äripäev kordab oma lahendusettepanekut: (Hansapanga aktsiate näitel) mitte otsida võimalusi aktsiakasumi maksustamiseks juriidilistele isikutele, vaid vabastada ka füüsilise isiku investeeringud tulumaksust; rakendumisega 2005. aasta tehingutelt.

See poleks maksuamnestia. Niisuguse otsuse suurim juriidiline kasu oleks aktsionäride võrdsuse taastamine. Mis sest, et ühe firma aktsionär võib olla teine firma, lõpuks on kõigi firmade taga ikkagi inimesed, kes investeerivad, võtavad vastu otsuseid ja lõpuks tarbivad ka kasumi.

Juriidiline keha ei vaja leivale võid ega joo ka šampanjat, seega oleks maksuvabastust tarvis ikkagi lõppkokkuvõttes füüsilisele kehale, elusale inimesele.

Samas on ebanormaalne, et sama firma üks ja sama aktsiatehing läheb maksustamisele erinevalt. Ka erinevate firmade erineval ajal toimunud aktsiamüügid (? la Sylvester) peaksid olema käsitletud ühtmoodi. Me ei näe ebavõrdsest olukorrast muud väljatuleku viisi kui füüsiliste isikute investeeringutele maksuvabastuse andmine.

Kapitalikasumi tulumaksuvabastus puhuks tuult purjedesse Tallinna börsile, mille viimaseks oluliseks sündmuseks oli "aurikufirma" Tallink börsiletulek, ja mitte just õnnestunult. Seevastu Lätis on aktsiakasumid tulumaksust vabastatud. Leedus samuti, kui investeering on olnud pikem kui aasta. Olles Balti riikides ringi vaatav investor, mis võiks motiveerida teda Tallinna börsi eelistama? Eesti maksupoliitika küll mitte, samas on Eesti, Läti ja Leedu majanduskasvud, inflatsiooni- ja intressitasemed laias laastus ühesugused.

Kolmandaks: skeemitamine väheneks oluliselt, äri muutuks läbipaistvamaks. Milleks peaks aktsiaid enne müüki mingi varifirma kontole tõstma, et saada seaduslikku tulumaksuvabastust? Tehingu sisu, mida maksuamet rõhutada armastab, selle ühe tõstega - või, kui soovite, mitmega - ju ei muutu.

Vastuargument on, miks on palgatöö tulu-, töötuskindlustus- ja sotsiaalmaksu all, aga füüsilisest isikust rantjeena elamine, aktsiate omamine, samuti nendega spekuleerimine, mitte. Näilist ebavõrdsust aga tasakaalustab oma rahaga riskimise aspekt: mitte iga investeering ei uju välja "šampanjasse", vaid võib sattuda pankrotihalduri kaustadesse ja oksjonihaamri alla. Ses mõttes on palgatöö kindlam.

Pealegi, kuivõrd kasum oleks tulumaksuvaba, annulleeruksid tuludeklaratsioonidest ka praegu edasikantavad aktsiakahjumid, paljud veel 1997. aastast - need, mida saab kui tahes pika aja jooksul kasumist maha arvata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing