Põllumajandus-kaubanduskoda: avaldus maaelu hävimisest on ühe koja liikme isiklik seisukohta

14. veebruar 2006, 15:48

Põllumajandus-kaubanduskoja maaelutoimkonna esimees Margus Timmo saatis täna koja nimel laiali avalduse, kus ennustab süngetes toonides Eesti maaelu hääbumist.

Põllumajandus-kaubanduskoja nõukogu esimees Aavo Mölder teatas, et Timmo on küll täna koja nimel esinenud, kuid nõukogu sellekohast volitust tal polnud. 'Paraku on nendes kommentaarides ja avalduses endaski üsna palju faktivigu ja neist tingitud eksitavaid väiteid,' teatas Mölder. 'Liigne emotsionaalsus ja lahmimine kindlasti ei aita maainimeste elujärge parandada.'

EPKK üldkoosolek, töögrupid, erialatoimkonnad ja nõukogu on 2004. a. sügisest alates arutanud maaelu arengu meetmeid aastateks 2007 – 2013. Nõukogu edastas oma seisukohad ja ettepanekud Põllumajandusministeeriumile juba detsembris 2005.

Margus Timmo ise ei osalenud nõukogu sellekohases arutelus.

Timmo teatas avalduses, et põlluamajanduse rahastamismeetmed soosivad suurpõllumajandustootjate konkurentsivõime kasvu, mida saavutatakse suurendades tootmise efektiivsust ja vähendades töökohti. Samas ei loo maaelu mitmekesistamiseks mõeldud III prioriteeditelje rahaline maht ja meetmed piisavalt võimalusi uute ettevõtete tekkeks ja arenguks, ettevõtluse mitmekesistumiseks ega ettevõtlikele maainimestele tööhõive tagamiseks, teatas Timmo.

Taolisel kujul Eesti maaelu strateegia heakskiitmise korral tekivad Eesti ühiskonnas etteaimatavad pinged, sest paljud inimesed, kes sooviksid elada ning töötada maal, ei saa selleks võimalust. Tagajärjeks on pikaajalise töötuse ja asotsiaalsuse ohu kasv ning inimeste vähenemine maapiirkondades.
Kasinad võimalused oma ettevõtluse alustamiseks ja hirm jääda maal töötuks on sundinud noori hariduse omandamisel ümber profileeruma muudele erialadele, mis üha süvendab vajadust kvalifitseeritud spetsialistide, sh ”kätega” tööoskuse järele. Taoline areng on loonud lisapinged ka Eesti hariduspoliitikas. Maaelanike, seejuures valdavalt nooremate ja ettevõtlike, arv on vähenenud 1998 - 2004 ajavahemiku jooksul 77000 inimese võrra. Üheks oluliseks põhjuseks on võimatus leida maapiirkondades tööd või luua ise omale töökoht, teatas Timmo.

Nimetatud avaldusele kirjutas alla ligi kakskümmend mittetulundusühingut.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing