Barclay pank jagas Keenias valeraha

Tõnis Arnover 16. veebruar 2006, 00:00

"Läksime nädalasele safarile ja kuna selle marsruut jäi asustatud punktidest õige kaugele, otsustasime enne Mombasast lahkumist oma rahavarusid täiendada," meenutab Silva Tomingas juhtunut.

Raha võeti kaks korda ühest ja samast Barclay panga automaadist, kummalgi puhul 20 tuhandešillingilist, mis on riigi suurim raha ja võrdub umbes kahesaja krooniga. Enne teeleminekut maksid nad ühe tuhandelisega hotellis ja ka reisi ajal, kuid tõrkeid ei olnud. Alles siis, kui nad andsid ühe tuliuue tuhandelise oma giidile ja autojuhile, tuli välja, et tegemist oli võltsrahaga.

Kui originaalsel tuhandešillingilisel on naeratav lõvi, siis sellel oli lõvi nägu miskipärast kurb. Ja kui mitmed olid veel ühe ja sama seerianumbriga, ei jäänud enam kahtlust. Järelejäänud kaheksa tuhandelist muutus seega kasutuks, kuid Keenia kommertspanga automaadist saadud raha oli aus ja võimaldas Mombasasse tagasi jõuda.

"Pärast pisukest kõhklust andsin asja politseisse, kui nägin selleks päris mitu põhjust," ütleb Silva Tomingas. "Meie käest oli tõenäoliselt läbi käinud üsna suur hulk valeraha, mille olime laotanud üle riigi laiali. Tegemist oli tööstuslikult valmistatud kvaliteetsete rahatähtedega, mida oli ehtsatest raske eristada. Et neid levitati ametliku panga kaudu, näitab, et keegi pidi pangas valerahategijatega kokku mängima. Ettevõtjana arvan ma, et riik oli selle teadasaamisest huvitatud."

Ta välistab, et oleks võinud seda raha kuskilt mujalt saada, kuna tegemist oli riigi suurima rahatähega, mida tagasi üldjuhul ei antud. Pealegi võttis ta raha vahetult väljasõidu eel.

Politsei suhtus asja väga tõsiselt. Ehkki oli riigipüha, koostas politseinik John Kithela põhjaliku protokolli, kus on kirjas, et kaheksast rahatähest oli neli ühe ja kolm teise seerianumbriga. Ta lubas asja uurida ja rõhutas korduvalt, et Keenia on huvitatud turvalise turismimaa maine hoidmisest.

Politsei informeeris ka panka ja Tominga poeg kutsuti panka vestlusele. Kui ta panka minnes lootis hüvitust või vabandust, siis kohtumine pangaametnikuga kujunes hoopis šokeerivaks. Vabanduse asemel küsiti talt, kas tema ja tema ema üldse saavad aru, millest nad räägivad. Teiseks päriti, miks ta kohe panga poole ei pöördunud, vaid politseisse jooksis. "Ja kolmandaks tuli "Ristiisa" stiilis läbi lillede ähvardus või õigemini soovitati tagasi tõmbuda," ütleb Tomingas.

"Et valerahategijad ei ole ilmselt väiksed küla naljamehed, siis küsisime igaks juhuks politseinikult, kas meil on ohutu oma bangalohotelli edasi jääda. Politsei lubas, et teeb kõik meie turvalisuse tagamiseks, lisaks oli hotellil oma relvastatud valve, ja rohkem probleeme ei olnud," ohkab Silva Tomingas tagantjärelegi.

Kuigi ei hotellis ega politseis mööndud, et valerahaga seni probleeme oleks olnud, ütlesid teatud tõetera välja põlisasukad masaid, kellega Eesti reisijad safaril kokku puudusid.

"Vaadake siia, meie pank on siin põõsaste vahel. Masai hoiab oma raha lehmakarja all, sest ta ei usalda panku," ütlesid nad.

"Nii et tuleb välja, et Masai pank ja Keenia kommertspank on kindlamad kui Barclay pank," tegi Eesti ettevõtja Keenia reisilt järelduse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing