Eesti küsis linnugripi ennetamiseks ELilt 1450 eurot toetust (täiendatud)

17. veebruar 2006, 10:33

Eesti küsis linnugripi ennetamiseks Euroopa Liidust toetust 1450 eurot (22 620 krooni), olles kõige tagasihoidlikum rahaküsija, kirjutab EPL.

Raha taotlemine toimus eelmise aasta mais, kui Euroopast oli linnugripp veel kaugel.

'Ei, selle summa suurus ei ole nali ega eksitus,' ütles Veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel äsja põllumajandusministeeriumis lõppenud lindude gripi teemalisel pressikonverentsil. 'See number on selline, sest pool meie kodulindudest asub ühes ettevõttes - Talleggis.'

Kuna teisi suuri linnukasvatajaid Eestis pole, on Pärteli sõnul Eesti aastane vajadus teha 600 proovi lindude gripi testimiseks.

Põllumajandusminister Ester Tuiksoo sõnul käis raha taotlemine kindla korra ja aluste järgi ning ka tema kinnitas, et Eestil pole mingit vajadust rohkemate testide järele. 'Paari päeva jooksul pärast haigestumist surevad linnud niikuinii, seega pole vahet, kas me testime ühte kana või tervet kanalat,' täiendas Pärtel. 'Selle rahanumbri suurus ei näita sisuliselt mitte midagi.'

Saksamaa ja Taani küsisid vastavalt 268 000 ja 168 500 eurot, Malta ja Luksemburg 3700 ja 4400 eurot, meie naabrid Läti ja Leedu aga 11 600 ja 15 400 eurot.

Veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja kohusetäitja Olev Kalda rääkis EPLile, et raha küsiti nii vähe seetõttu, et Eestis on vähe linde. Tema sõnul täidab veterinaaramet vastavat järelevalveprogrammi ning antud summa arvutatakse riigi lindude arvu järgi.

Eestis on Kalda sõnul umbes kaks miljonit lindu. Samuti on Eestis vähe linnuparvesid ning järelevalvet tehakse vastavalt lindude parvedesse jaotumisele, lisas ta. Programmis arvestatakse nii mets- kui ka kodulinde.

Eesti Euroopa Komisjoni esindus päris aru, kas esitatud taotluses – 1450 eurot – on tehtud viga. Euroopa Komisjoni pressiesindjaja Philip Tod vastas eitavalt. Euroopa Komisjoni hinnangul anti igale liikmesriigile võimalus esitada vastav programm, mille järgi vajaminevad summad välja arvutada.

Eesti esitatud plaani kohaselt on Eestis vaja enne selle aasta lõppu teha 1600 testi kodulindudele ning 150 testi metslindudele. Euroopa Komisjon ei määranud, kui palju teste Eestil tuleb läbi viia. See on arv, milleni jõudis Eesti riik ise, kinnitas Tod.

Ester Tuiksoo sõnul võime me praegu rõõmustada, et Eestis lindude grippi veel ei ole. 'Me oleme valmis, valdades toimuv on kontrolli all, paika on pandud tegevuskava, mis käivitub siis, kui haigus avastatakse, samuti on valitsus valmis eraldama täiendavaid vahendeid,' lisas Tuiksoo.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing