Ühistu poolt tehtud kapitaalsed investeeringud kasvatavad korteri hinda

Margus Valdi 20. veebruar 2006, 00:00

Tavaostja märkab eelkõige välisuste, üldkoridoride ja fassaadide seisukorda.

Sellised investeeringud avaldavad ostuotsusele otsest positiivset mõju, nentis kinnisvaraspetsialist Ivar Piirsalu OÜ Real Kinnisvarast. Samas on kindlasti oluline tehnosüsteemide seisukord, mis sageli kiiremal vaatlusel välja ei paista, kuid nende halb seisukord avaldub meie igapäevaelus seda teravamalt.

Hea remondiga korterite puhul võib probleem olla näiteks hilisema tehnosüsteemide vahetusega kaasnev seinte lõhkumine, lisas Piirsalu. Samas mõjutab see ostuotsust emotsionaalselt turu mastaabis vähem, kuna varjatud osad ei paista silma, ent mõjutavad korteri hinda tehtud tööde kaudu.

Kinnisvara müügikuulutustes esinev fraas "aktiivne korteriühistu" viitab ka eelkõige sellele, et elamus on toimunud-toimumas aktiivsed parendustööd. Kinnisvaraspetsialisti sõnul korteriühistu olemasolu fakt otseselt mõõdetavat hinnalisa ei anna, kuna maja korrashoidu on võimalik tagada ka muude haldusvormide kaudu.

OÜ Linna Haldus tegevdirektor Jaanika Alasi kinnitab, et ühistu olemasolu korterelamus on alati plussiks. See on märk sellest, et majas toimib igapäevane majanduslik tegevus. "Ühistu eesmärkideks on hoida haldus-hooldushinnad kontrolli all ja et avariiolukorrad saaksid kiire ja valutu lahenduse ning vajalikud remonditööd oleksid õigeaegselt teostatud," lisas ta.

Korteriomanikud saavad aidata ka oma aktiivse kaasalöömisega. Paljud eeskujulikud ühistud püsivad eelkõige fanaatikutest eestvedajatel, kes tihti teevad oma tööd sümboolse tasu eest. Eelkõige seisneks aktiivne kaasalöömine siiski toimiva ühistu moodustamises, haldaja valimises või ühisuse moodustamises, mille abil saaksid vastavad ametikohad täidetud õigete inimestega või sõlmitud lepingud teenuste osutajatega.

Tähtis on, et majaelanikud usaldaksid ühistu juhatust, kuid selle saavutamiseks on vaja tihedat suhtlemist ning aktiivset osavõttu ühistu üldkoosolekutest ja teistest ettevõtmistest. Tänapäeva kiire elutempo juures on võimalus majahaldamise igapäevatöös ise aktiivselt osaleda paljude jaoks välistatud. OÜ Linna Haldus kodulehel on valmimas klientidele mõeldud sektor, kus kliendid saavad omavahel arutleda neile maja juures muret tekitavatel teemadel, samuti teavitada majahaldurit oma probleemidest. Ehitustöödes-tegemistes kaasalöömine ja oma käe külge panemine on olnud meie ühiskonnas pikka aega au sees, kuid siinkohal tuleb pöörata tähelepanu töö teostaja vastava kvalifikatsiooni olemasolule, muidu võib planeeritav heategu tuua kaasa vastupidise efekti.

Nähes tänavatel remonditud ja renoveeritud fassaadidega kortermaju, ei tea me sageli, millised pingutused ja närvesöövad hetked selle taga on.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing