Kalad ujuvad otse kodusele toidulauale

Martin Hanson 22. veebruar 2006, 00:00

Eesti restoranides ujuvad lauale yellofin-tuunid ja unagi-angerjad. Probleemi pole ka kodulauale näiteks raiuimede, kammeljate, homaaride, aafrika merihuntide, merikukkede, peetrikalade, tuunikalade, tõrikodalaste, austrite või sinikarpide muretsemisega.

Ühesõnaga, restoranides võib julgelt tellida ka kõige eksootilisemate koostisosadega toite teadmisega, et sushi maitseb Tallinna kesklinna restoranis samamoodi nagu Tokyos, et austrid on meil sama mekiga, mis Taiwanis, ning raiuimesupi tegemiseks tuleb minna vaid Eesti edasimüüja juurde ja küsida.

Tallinnas asuva sushirestorani Sushihouse omaniku Marek Demjanovi sõnul on mitmete koostööpartnerite kaudu võimalik Eestisse tuua värskeid, väga eksootilisi mereande, seda lennukiga ja eritellimusel.

"Kahjuks võimaldab meie igapäevakülastaja rahakott seda ainult aeg-ajalt kasutada, niisiis toome kalatooteid jahutatult ja külmutatult väga erinevatest kohtadest üks-kaks korda nädalas," ütles Demjanov ning lisas, et näiteks lõhe tuleb Norrast jahutatuna, angerjas Võrtsjärvest värskelt suitsutatuna, lõhemari Soomest, forellimari kohalikelt Eesti tootjatelt, värske yellofin-tuun Taist, bluefin-tuun Indoneesiast üks-kaks korda nädalas Soome vahendajate kaudu.

Väiksemad krevetid, nagu ka langustid, tulevad Atlandi ookeani põhja- ja kirdeosast; maguskrevetid Gröönimaalt ja Kanada rannikult; kammkarp ja punakarp jõuavad meieni Kanadast, kuningkrevetid, kaheksajalad ja seepia pärinevad Bangladeshist. Värskelt külmutatud kujul võikalad, serioolid ja mõõkkalad saame Indoneesiast, unagi-angerjad tuuakse Jaapanist.

"Õnneks on tänapäeva tehnika nii arenenud, et külmutamise protsess viiakse tihti läbi juba püügilaeval ning seejärel hoitakse meresaadused lõpuni kontrollitud temperatuuril," märkis Demjanov.

Jaapani rahvusrestorani Ami-Ja juhataja Margus Kähr nõustub täielikult oma konkurendiga selles, et kala, mida jaapanipärastes toitudes kasutatakse, on kindlasti värske ja seda just tänu tehnoloogiale, mis ka kala jahutades või külmutades maitset ei muuda ning kvaliteeti ei alanda.

"Mereannid toob meile jahutatult või külmutatult paar vahendajat Eestis, merirohud ja maitseained, need toome ise Jaapanist. See on lihtsam, kuna meil on emafirma Jaapanis," lisas Kähr.

Kähr märkis veel, et korralikult külmutatud kala ei kaota maitseomadusi ning võib olla kindel, et ka Eestis pakutavad eksootilisemad kalad ja molluskid on sama maitsega, mis otse püüdes.

Lihadest kasutavad mõlemad Jaapani restoranid ikka eestimaist toodangut. Sushihouse'i omanik Demjanov kinnitas, et neile on oluline, et tegemist oleks mahepõllundustootega. Kähr ütles aga otse, et Eesti lihad on lihtsalt paremad - väikese erandiga siiski, Lõuna-Ameerika veiseliha on ainsana kodumaisest parem.

OÜ Fortimer kaudu saab kord nädalas reisilennukiga Hollandist või Soomest Eestisse transportida näiteks raiuimi, kammeljaid, homaare, aafrika merihunte, merikukki, peetrikalu, tuunikalu, tõrikodalasi, austreid, sinikarpe - see aga on vaid osa nendest eksootilistest mereandidest, mida meile tuuakse.

Eelnevalt võetakse restoranidelt tellimus ja keskmiselt tuleb nädalas Fortimeri juhataja Janno Kuue sõnul ligikaudu tonn värskeid eksootilistest maadest pärit mereande: "Eesti turg on väike ja värskeid tooteid tellitakse üldse vähem.

Külmutatud kujul on kaup odavam ja restoranid ei pea muretsema riknemise pärast."

Niisiis selgub, et maailma keskpunkt on ikkagi Eesti ning kõik teed toovad Tallinna.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:10

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing