Katuse hoolduse lihtsus määratakse ehitusfaasis

Kristiina Kuus 22. veebruar 2006, 00:00

Katuseredelid ja -sillad tagavad võimaluse hooldada katust ka aasta möödudes ja kaitsevad katusematerjali kahjustuste eest. Eriti oluline on see just teraskatuse puhul, kuna selle pind ei kannata kriimustusi.

Katusele, mille kalle on üle 20 kraadi, peab olema kinnitatud statsionaarne katuseredel, mis tagab ligipääsu korstnale. Redeli ülemine ots peab ulatuma räästani või asuma mitte kaugemal kui üks meeter katuseluugist.

Eestis katuseid ja nende lisatarvikuid turustavate firmade pakkumine antud valdkonnas omavahel suurt ei erine. Redelid ja sillad on saadaval kahes erinevas töötluses: ainult tsingitult või tsingitult ja värvitult. Värvigamma on sama laiahaardeline nagu katusekattematerjali enda puhul.

Firma Ruukki Products ASi müügijuht Kalev Naur tutvustab: "Meil on pakkuda kolme erinevat monteeritavat redelit pikkustega 3; 2,4 ja 1,2 meetrit. Hinnalt on värvitu redel paarisaja krooni võrra odavam. Konkreetset komplekti pakkuda ei ole, kuid näiteks 3meetrise lisadega redeli hind on tuhande krooni ringis."

Weckman-katus pakub katusele ronimiseks nii treppe madalamate kallete tarvis kui ka redeleid. Firma esindaja Kaido Kuuse lisab: "Pakkuda on käigusildu, mis on 350 mm laiused, karestatud pinnaga ja kuni 50% ulatuses lund läbi laskvad."

Korstnapühkija Juhan Räni kinnitab, et katuseredelite ning -sildade olemasolu on äärmiselt oluline hõlbustamaks tööd katusel. Redeli tüübist kvaliteet ei olene. See on rohkem maitse küsimus.

"Väga tähtis on kivikatuste puhul jälgida, et redel ja sillad saaksid korralikult kinnitatud. On ette tulnud juhuseid, kui liiga nõrga toestuse korral ei pea kinnitused koormisele vastu," õpetab ta. "Ei soovita aga puidust redeleid nagu, vanematel majadel pahatihti on. Need mädanevad ning võivad peagi hapraks muutuda."

Kui aga puidust redel juba olemas, tuleb seda hoida niiskuse eest: mingil juhul ei tohi redel jääda maja veerde maapinnale vedelema.

Kalev Naur rõhutab ka lumetõkete tähtsust. Seda just kõnniteeäärsete majade puhul. "Nii päästate ennast ja juhuslikke möödujaid kevadel katuselt varisevate jäävallide eest. Lisaks kaitsevad need vihmaveerenne," lisab ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing