Koledast värvikihist saab lahti

Liivi Tamm 22. veebruar 2006, 00:00

Mehaanilisteks meetoditeks vana värvi eemaldamisel on värvi maha kaapimine, lihvimine ja kuumusega sulatamine, värvieemaldusgeelid ja -pastad seevastu panevad vana värvikorra kobrutama kangete lahustite abil.

"Üldiselt on mehaaniline eemaldamine värvieemalduskeemiast siiski lollikindlam," nendib ennistuskoja Kuukaar projektijuht Indrek Joala. "See on küll kohati töömahukam meetod, aga vahel teisiti ei saagi, sest keemiale ei allu kaugeltki iga pind, näiteks vanade polüesterlakkide all oleva pinna puhastamiseks pole värvieemalduskeemia kuigi tõhus."

Pärast keemia kasutamist tuleb pind hoolikalt puhastada, muidu võib keemia ka uue värvikihi all toimima hakata ja selle pinnalt kobrutama kangutada.

Joala hinnangul on kõige tõhusam enamasti kombineeritud meetod - näiteks puhastada pind kuumapuhuriga ja viimistleda kaaplehega. Värvikirmed saab pinnalt tõhusalt kätte ka lubja-seebipasta või värvieemalduskeemia, näiteks Wenfexi abiga. "Liivapaberiga puhastamisel tuleks alustada jämedamast paberist ja minna peenema poole, nii lihvitakse välja need vigastused, mis puidule jämedama paberiga tekkisid," juhendab ta.

Kaupluse Majatohter müüja Karin Kirtsi kinnitusel on tuntuim värvieemaldaja hetkel kuumapuhur. "Aga ka speed-heater'i populaarsus kasvab meeletult, meilt renditavad on kogu aeg väljas," kinnitab ta. "Meie kauplusest saab selle nädalavahetuseks laenutada 300 krooni eest."

Metalli pinnalt sobib värvi eemaldada terasharjaga, mis kinnitatakse näiteks trelli külge või lahusti abil. "Üheks võimaluseks on panna anumasse nitrolahustit või atsetooni ning asetada detail sinna sisse. Mõne aja möödudes saab selle juba pesuharjaga puhtaks nühkida," soovitab Joala. "Puitdetailid sellist niiskust ei talu."

Hästi toimivad ka värvieemalduskeemia kompressid - detail kaetakse vahendiga ning mässitakse kilesse, mis hoiab aurud toimimas. Tugevaid detaile võib ka hetkeks ahju panna, kus värvikiht juba vähem kui kümne minutiga maha põleb, ent taoline kuumutamine muudab metalli alati nõrgemaks. "Detaile, mis saavad hiljem suurt koormust, näiteks uksehingi, ei tohi niiviisi puhastada," hoiatab Joala. "Kui hinged pärast külge kruvitakse, näib esmapilgul kõik korras olevat, aga need võivad hiljem lihtsalt pooleks murduda."

Kui tuleohutus võimaldab, on kivi pindu efektiivseim puhastada põletiga. Nii saab maha paksu värvikihi, aga jääb ka oht aluspind rikkuda. Lihtsaim viis kivilt värvi kätte saamiseks on mehaaniline, näiteks kivilihvimise kettad ja terasharjad. Keemia kasutamisega tuleb olla ettevaatlik - paekivi on lihtne rikkuda, kuna vale keemia võib muuta pinna poorseks.

"Osa vigu on tingitud hoolimatusest, osa aga teadmatusest," sõnab OÜ Kuukaar projektijuht Indrek Joala. "Teadmatusest tingitud veaks on vale maski kasutamine: tolmumask värvieemalduskeemiaga töötamise ajal teeb kasu asemel kahju, kuna mürgised aurud kogunevad maski taha ega saa enam välja."

Kui aga ohutusnõudeid eirata, siis võib juhtuda ränki õnnetusi. "Pahatihti värvi eemaldamisel turvalisuse peale ei mõelda," nendib Indrek Joala. "Ohutus peaks olema osa töökultuurist. Värvieemalduskeemiaga töötamise ajal ei saa esiotsa arugi, et käe peale sattunud piisake haiget teeks. Paraku on nii, et kui see tunda andma hakkab, on auk järel. Õnnetuse korral tuleb kohe maha pesta ja töötamise ajal kanda pakse kummikindaid."

Sobiliku maski värviaurude- ja tolmu keskel töötamiseks leiab tööohutusele spetsialiseerunud kauplusest, näiteks Tamrex Ohutuse ASist, kus müüja oskab soovitada ka sobivat filtrit. Vastavalt töö spetsiifikale võib vaja minna tolmu- või gaasifiltrit.

Tähtis on ruumi ventilatsioon, kui võimalik, tuleks töötada õues.

Karin Kirtsi Majatohtrist kinnitab, et teadmatusest lõhutakse ka töövahendeid, näiteks virutatakse speed-heater otse põrandale ja lõhutakse niiviisi masina lambid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:47
Otsi:

Ava täpsem otsing