EPL: Virtuaal-Jüri juhatab juhti, kuhu tuleb sõita

22. veebruar 2006, 07:28

Eestis saab esmakordselt autos kasutada GPS-navigatsiooniseadet, mis juhatab sõitjad eestikeelsete häälkäsklustega punktist A punkti B.

Võimalus, mida Lääne-Euroopa autodes massiliselt kasutatakse, on Eestisse siiski jõudnud alles demoversioonina ja seda kasutab näiteks GPS-seadmetega tegeleva firma Alfa GPS esindaja Lauri Leivo, kirjutab Eesti Päevaleht. “On poole aasta küsimus, kuni see võimalus turul kõigile kättesaadavaks saab,” ütles Leivo.

Leivo Qteki pihuarvuti-telefoni on laetud Hollandi firma Tomtom koostatud Baltimaade kaart, millel on peal suuremate linnade tänavad ja suuremad teed, ent mitte külavaheteed.

Istume Pirital Regati pst-l džiipi, võtame uudse vidina ette ja palume end juhatada Punga ja Kase tänava ristile. Demoversioon ei võimalda konkreetsele aadressile juhatada, aga teatab, et Punga-Kase ristmikule peaksime jõudma 0,08 tunni pärast, vahemaad on 1,9 kilomeetrit. Kolmemõõtmeline kaart ees, alustame sõitu.

Pettumuseks ei kosta seadmest pehme naishääl, nagu näiteks Saksamaal, vaid hoopis mees ütleb: “300 meetri pärast keera vasakule… keera vasakule…” “See on “Jüri”,” teatab Leivo.

Eestis on hetkel võimalik osta umbes 15 000 krooni eest GPS-seade, millesse on laetud Skandinaavia ning Lääne-Euroopa kaardid alates Poolast. Mõne aja pärast lisandub Baltikum ja Venemaa äärealad. Neis piirkondades sõites on siis võimalik laadida GPS-seadmesse mobiiltelefoni GPRS-ühenduse kaudu tasuliselt ilmainfot, andmeid teetõkete ja ummikute kohta. Tekib võimalus kasutada seadet autos “käed vabad” põhimõttel ja võtta vastu telefonikõnesid. “Olen kindel, et kõik see on peagi võimalik ka Eestis,” ütles Leivo.
.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing