Bravissimo, Paganini! Bravissimo, Berman?

Kersti Inno 23. veebruar 2006, 00:00

Tuleval neljapäeval saab Estonia kontserdisaalis kuulata Niccol? Paganini kapriise seatuna viiulile ja orkestrile.

Tänapäeval ei üllata enam kedagi virtuoosse tehnikaga mistahes alal, küll aga köidab alati erakordne isiksus, kes on muu hulgas ka virtuoos.

Maailma esimeseks viiulivirtuoosiks peetakse itaalia viiulikunstnikku Niccol? Paganinit (1782-1840), kes tõstis soolomängu tehnika peadpööritavasse kõrgusse. Tema kontsertidel oli enneolematu menu ning ta teenis muinasjutulisi honorare. Erakordse ande kõrval köitis publikut Paganini saatanlikult mõjuv välimus.

Paganini üks meelisetteasteid oli võtta viiulilt maha kolm ülemist keelt ning mängida ainult alumisel, G-keelel. Räägiti, et see keel olevat tehtud viiuldaja tapetud naise või armukese soolikast. Need kurjad, alusetud jutud kasvatasid toona veelgi Paganini kuulsust. Meie päevil elab legend Paganinist peamiselt tema heliloomingu kaudu. Paganini 24 kapriisi sooloviiulile kuuluvad tänapäeval iga viiuldaja püsirepertuaari.

Seekord esitamisele tulevate kapriiside seade autor Giedrius Kuprevicius on kodumaal Leedus tuntud nii helilooja, literaadi kui ka populaarse telesaatejuhina.

Solist Pavel Berman mängib itaalia meistri Guarneri viiulil, nagu omal ajal Paganinigi. Bermani esituskunsti tasemest räägivad 17aastaselt võidetud II preemia Paganini-nimelisel viiuldajate konkursil Itaalias ning kuldmedal ja eripreemia Paganini kapriiside esituse eest 1990. aastal USAs Indianapolises toimunud rahvusvahelisel viiuldajate konkursil. Sellest alates on ta andnud kontserte maailma kuulsamates kontserdisaalides ja esinenud koos mainekate orkestritega. Praegu elab Pavel Berman Madriidis.

Eestis esines Pavel Berman esmakordselt 20 aastat tagasi koos oma isa, legendaarse vene pianisti Lazar Bermaniga.

Seekord on Pavel Bermani partner Kaunase Kammerorkester. 1997. aastast on Berman orkestri kunstiline juht - sellest peale on tema interpretatsioon avardunud ka dirigendina. Neljapäeval näeme-kuuleme Pavel Bermanit siiski eelkõige viiuldajana, esitamas unikaalse muusikafenomeni Paganini virtuoosset muusikat.

Kontserdi korraldab Tallinna Filharmoonia koostöös Leedu saatkonnaga Eestis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing