Kahjurprogrammide hulk kasvas mullu üle 100%

Toivo Peegel 23. veebruar 2006, 00:00

Tuvastatud kahjurprogrammide hulk tõusis eelmise aasta lõpuks keskmiselt 6368 eksemplarini kuus. Tõus oli aasta kokkuvõttes 117%, mis ületab aasta varasemat tulemust 24%.

Mullu kasvas igat tüüpi trooja programmide arvukus. Põrandaalune arvutimaailm kriminaliseerub üha enam ja tema tähelepanu koondub sagedamini sellele, et saada juurdepääs konfidentsiaalsele infole ja seda hiljem isikliku kasu saamiseks ära kasutada.

Kasu ei pruugi seisneda mitte ainult finantstulus, vaid ka teiste arvutite süsteemiressursside kasutamises, salastatud info või online-mängude kontode varastamises. Trooja programmid on tööriistadeks, mille abil kurjategijad oma eesmärgile jõuavad.

2004 alanud trooja programmide arvukuse tõus jätkus terve eelmise aasta. Populaarseim troojalane oli mullu Backdoor 29%ga, järgnesid Trojan-SPY/PSW 23% ning Trojan-Downloader 21%ga. Enamik troojalaste esindajatest näitab juba mitmendat aastat püsivat tõusu.

Populaarsust ei kaota nende programmiperekondade esindajad, mida küberpätid kasutavad nakatatud arvutite abil nn bot-võrkude loomisel. Bot-võrk on suur hulk omavahel ühendatud nakatatud arvuteid, millel on ühine juhtimiskeskus. Tavaliselt kasutatakse sellist võrku rämpsposti laialisaatmiseks.

Pahavara osa on avastatud kahjurprogrammide hulgas kõige väiksem, kuid käitumistüüpide arvukuselt on see klass suurim. Selle klassi käitumistüüpide mitmekesisusest pälvivad tähelepanu viis esindajat.

Käitumistüüp Exploit näitab pahavara kõrgeimat kasvutempot. Pidevalt avastatavad uued turvaaugud kinnitasid neile vaadeldavas klassis liidrikoha. Pole põhjust arvata, et lähemal ajal situatsioon muutuks.

Käitumistüüpi HackTool kasutatakse kõikvõimalike rünnakute läbiviimisel. 33protsendine kasv - ehkki väiksem kui terve klassi oma kokku - räägib kurjategijate huvi kasvust selle käitumistüübi vastu.

Käitumistüüpi Flooders kasutatakse kurjategijate poolt masspostituseks. Selle käitumistüübi kasv on +20%.

Kokkuvõttes ei saa mullust aastat nimetada pahavarale edukaks, kuna selle esindajate arvukuse kasv on märgatavalt madalam kahjurprogrammide koguarvu tõusu tempost.

AdWare-klassi esindajate ehk reklaamprogrammide arvukuse kasv moodustas 2005. aastal üle-eelmisega võrreldes 63%. See on tunduvalt vähem AdWare'i poolt 2004. aastal toimunud hüppest, mis sunnib meid rääkima lähenevast seisakust selles kategoorias. Tõsi, selle klassi esindajad ületavad üha sagedamini ebamäärase piiri, mis eraldab kahjurprogrammid kasulikest programmidest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing