Microsoftil müügil soodsam litsents

Alar Pardla 23. veebruar 2006, 00:00

OEM-versioon on põhimõtteliselt mõeldud ainult arvutitootjatele arvutitesse eelinstalleerimiseks. Uus litsentsitingimuste tõlgendus lubab aga avamata OEM-litsentsi müüa igale arvuti kokkupanijale - ka eraisikule ja isegi siis, kui ta ei osta konkreetse müüja käest ühtegi arvutidetaili.

"Tarkvaratootjana - ehk isikutena, kel on õigus OEM-tarkvara osta ja müüa - käsitleme nii juriidilisi kui ka füüsilisi isikuid, kes arvuteid ise kokku panevad ja neile komplektidena garantii annavad," selgitab Tiina Krevald Microsoft Estoniast. See tähendab, et kui eraisik komplekteerib oma arvuti ise, võib ta sinna osta ka OEM-operatsioonisüsteemi. Muude toodete OEM-litsentsidele see võimalus ei laiene, lisab ta.

Termin OEM tuleneb ingliskeelsetest sõnadest Original Equipment Manufacturer ehk originaalseadmete tootja. Praktikas aga mõeldakse OEMi all kõiki arvutiriistvara edasimüüjaid ning OEM-tarkvara puhul arvuti valmistaja poolt arvutisse paigaldatud tarkvara.

OEM-tarkvara hind on soodsam tänu sellele, et erinevalt karbitootest pole OEM-versioonil paksu kasutusõpetust. Küll on aga OEM-versioonil kaasas autentsuse sertifikaat - kleebis, millel on hologramm ning tarkvara registreerimise nn võti.

Kui OEM-tarkvara töötamisega on arvutis probleeme, lahendab neid arvuti tootja - OEM-litsentsileping on riistvaratootja ja lõpptarbija vaheline. Siit tuleb osaliselt ka OEM-litsentsi soodsam hinnaklass - tugiteenuse osa on tootja kulustruktuuris ja kajastub pigem arvutikomplekti lõpphinnas kui tarkvaralitsentsi maksumuses vastavalt sellele, kuidas tootja teenuse mahtu hindab.

Ise arvuti kokku pannud eraisik on samas ka arvutitootja staatuses - ta peab ise lahendama võimalikud riistvara ja tarkvara vahelised probleemid.

Kuna riistvaratootja saab anda litsentsile garantii ainult oma toodetud masinas, siis OEM-tarkvara piltlikult öeldes sünnib ja sureb koos arvutiga. Lõpptarbijal ei ole õigust seda masinast lahutada, et teise masinasse ümber tõsta või edasi müüa. Jaemüügi toodetel on vastav õigus aga olemas.

Varem tõlgendasid arvutifirmad Microsofti litsentsilepinguid omakasupüüdlikult ja müüsid kliendile OEM-versiooni tarkvara juhul, kui klient ostis neilt vähemalt ühe arvutidetaili - näiteks CD-seadme või helikaardi. Siis Microsoft väidetavalt keelas sellise tegevuse ning lubas müüa OEMi ainult koos komplektse arvutiga.

Microsofti teatel pole OEM-litsentside müüki kunagi keelatud. Muutusid lihtsalt reeglid, mille kohaselt ei tohi OEM-litsentse enam riistvaralise komponendiga müüa - kõik lõpptarbijani jõudvad litsentsid peavad olema eelinstalleeritud.

Põhjust, miks Microsoft lasi OEM-versiooni müügi suhteliselt vabaks, pole vaja kaugelt otsida. Internetifoorumites kirjutatust võib järeldada, et pärast n-ö kraani kinni keeramist kasvas piraatlus, kallima hinnaga karbitoote müük aga ei suurenenud ootuspäraselt.

Seda kinnitas ML Arvutite turundusjuht Mart Sepp: "ML Arvutite käest tellitakse Microsofti karbitooteid vähe. Windowsi karbitoote müük on olematu ja Office'i perekonna karbitoodete peamisteks ostjateks on jaemüüjad, kes neid üksikmüügis pakuvad. Olulisi müüginumbrite kõikumisi viimasel ajal karbitoodete müügis pole toimunud," sõnab ta.

K-Arvutisalongis maksab Retail-versioon Windows XP Home operatsioonisüsteemist (karbitoode) 4390 kr ja OEM-versioon 1290 kr. Hinnaerinevus on märgatav - ühe piraat-Windowsi legaliseerimine ei maksagi enam uue arvuti hinda.

OEM-tarkvara puhul garanteerib riistvaratootja tarkvara töötamise tema poolt kokku pandud arvuti kõigi komponentidega. See tähendab, et kui tarkvara töötamisega masinas on probleeme, lahendab neid arvuti tootja.

Kuidas Microsoft saab tarbijat tarkvara ja riistvara sobivuses toetada? Selleks on välja töötatud spetsiaalsed testid ja nendega seotud sertifikaadid. Testid läbinud arvutid saavad sertifikaadi, mis kinnitab, et arvuti vastab tarkvaraga töötamiseks vajalikule standardile. Tarkvara saab kasutada ka arvutites, mis ei ole teste läbinud, aga Microsoft ei garanteeri sellisel juhul toote plaanipärast tööd tundmatute komponentidega.

Kui arvuti komplekteerib eraisik, võib ta sinna osta ka OEM-operatsioonisüsteemi. Kuid olles ise nii riistvaratootja kui ka lõpptarbija, vastutab ta installeerimise kvaliteedi ja tarkvara ning arvuti ühtesobivuse eest. Tootja rolli satub eraisik siis, kui ta avab OEM-litsentsi tootepaki, et toodet installeerima hakata - nimelt jõustub litsentsileping paki avamisega.

Kuna installeeriv pool vastutab kvaliteedi eest, nõuame riistvaratootjatelt, et kõik OEM-tooted oleksid enne lõpptarbijale üle andmist korralikult arvutisse installeeritud. Jaemüügi- ehk nn karbitoodete puhul on litsentsileping Microsofti ja lõpptarbija vaheline ning tugiteenuse garanteerib Microsoft.

Kuna riistvaratootja saab litsentsile garantii anda ainult oma toodetud masinas, siis OEM-tarkvara piltlikult öeldes sünnib ja sureb koos arvutiga. Lõpptarbijal pole õigust seda masinast lahutada.

Ostes tarkvarata arvuti, peab ostja hiljem arvestama tunduvalt suurema väljaminekuga jaemüügis olevale operatsioonisüsteemile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing