Islandi probleemid lõid turud vankuma

Sirje Rank 27. veebruar 2006, 00:00

Languse vallandas agentuur Fitch, mis alandas läinud nädalal Islandi krediidireitingu väljavaadet stabiilselt negatiivsele, põhjendades seda ülekuumenemisriskide järsu kasvuga Islandi majanduses.

Islandi kroon odavnes järsult, kiskudes alla ka teised kõrgema riskiastmega valuutad Türgi liirist ja Brasiilia reaalist Poola zlotini. "Kui üks turg kukub, tõmbab see kaasa teisi turge, nagu Poola, millel pole Islandiga tegelikult midagi tegemist," kommenteeris ajalehele Dagens Industri SEB Merchant Bankingi analüütik Johan Javeus.

Närvilisust lisasid kuuldused, et agentuur võib alandada ka eelarve defitsiidiga hädas Ungari reitingut.

Nädala lõpuks Islandi kroon toibus.

Fitchi negatiivse hinnangu tingis Islandi makromajanduslike näitajate "arvatust kiirem" halvenemine, teatas agentuur.

Islandi jooksevkonto defitsiit kasvas mullu 15 protsendile sisemajanduse koguproduktist (SKP), mis on omane pigem mõnele arenguriigile, laenukasv ületas 30% aastas.

Tarbimisbuum ja teravast tööjõupuudusest kannustatud palgakasv kiirendasid inflatsiooni jaanuaris 4,4 protsendile, palgad kasvasid aasta arvestuses 8,3%. Kinnisvarahinnad on pealinnas Reykjavikis kolmekordistunud, aktsiaturg 2003. aasta suvest kerkinud enam kui 280%.

Ehkki Islandi avaliku sektori rahaasjad on heas seisus, teevad Fitchile muret erasektori laenud, mis läinud aasta lõpus ületasid riigi SKP enam kui kahekordselt.

"Sellest hoolimata jätkavad Islandi pangad ja ettevõtted oma ambitsioonikaid laienemisplaane välismaal, kasvatades välisvõlga ennenägematus tempos," kirjutas Fitch, tõmmates paralleele 1997.-1998. aasta Aasia kriisiga. "Aasia kriisi üks olulisemaid õppetunde oli see, et näiliselt korras rahandusega riigid alahindasid erasektorist johtuvaid finantsriske."

Majanduse jahutamiseks on Islandi keskpank 2004. aasta maist alates 12 korda baasintresse tõstnud, kergitades need 10,75 protsendile. See tegi Islandi kroonist meelisvaluuta kõrgemat tulusust jahtivatele valuutaspekulantidele, kes on odavamas valuutas laenu võtnud, et osta Islandi krooni või teisi suurema riskiga varasid. Islandi krooni järsk langus vallandas läinud nädala alguses paanilise müügi.

Taani majandusleht Börsen spekuleeris juba, et krooni odavnemine võib pidurdada Islandi firmade ja pankade agressiivset ostureidi Põhjalas ja mujal Euroopas.

Islandi miljardär Hannes Smarason, lennufirma Icelandair omaniku FL Groupi juht, eitas aga sellist mõju. "Paljud on sellega arvestanud, et krooni kurss langeb, ning see on just põhjus Taani investeerimiseks. Kui Islandi krooni väärtus langeb, siis meie investeeringute väärtus Taanis kasvab," ütles ta Börsenile.

Ka Islandi ühele rikkaimale mehele Jon Asgeir Johannesonile kuuluv Baugur-grupp eitas krooni odavnemise mõju investeerimisplaanidele.

Islandi investorite portfellis on tänaseks enam kui 10 kaubandusketti Suurbritannias, MaerskAir, Sterling, osalus Finnairis ja rida muid ettevõtteid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing