EPL: Ansip: me ei võta eurot kasutusele ajutiste trikkidega

27. veebruar 2006, 07:24

Peaminister Andrus Ansip kinnitas, et Eestis ei hakata euro kasutuselevõtu pärast kunstlikult inflatsioonisurvet või isegi majanduskasvu pidurdama.

Tänase Eesti Päevalehe arvamusküljel annab Euroopa Komisjoni majandus- ja rahandusvolinik Joaquin Almunia mõista, et Eesti šansid võtta euro kasutusele 1. jaanuarist 2007 on nullilähedased. Eestis on nimelt liiga kõrge inflatsioon, mis on osaliselt tingitud kiirest majanduskasvust ning osaliselt energiahindade tõusust. Eesti inflatsioon oli 2005. aastal 4,1 protsenti, euroga liitumiseks tuleks saavutada tase umbes alla kolme protsendi.

Almunia näeb Eesti ees koguni valikut: kiire majanduskasv või euro – mõlemaid korraga on raske saavutada, seega tuleb seada prioriteet.

Ansipi sõnul ei võeta euro nimel kasutusele kunstlikke meetmeid, mis võivad lühiajaliselt alandada inflatsioonitaset, kuid seavad samas ohtu Eesti tugeva majanduskasvu ja usaldusväärsuse, kirjutab Eesti Päevaleht.

“Eurole ei saa üle minna iga hinna eest. Me oleme majanduspoliitiliselt teinud õiged otsused ja ajutised trikid ei ole meie stiil,” ütles Ansip. Tema sõnul on ta uhke Eesti majandusedu üle, mille on toonud majanduse avatus, mõõdukas maksukoormus ning konservatiivne eelarvepoliitika.

Ansipi hinnangul lööb Eesti väljavaadetest võtta euro kasutusele 1. jaanuarist 2007 selge pildi rahandusministeeriumis märtsi keskel valmiv prognoos. Seni jätkub töö, et võtta euro kasutusele esimesel võimalusel.

Eesti Pank teatas Almunia seisukohti kommenteerides, et ettevalmistused euroga liitumiseks 1. jaanuaril 2007 jätkuvad. Eesti Panga sügisprognoosi kohaselt jõuab aasta keskmine inflatsioon tänavu Eestis 3,4 protsendini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing