PM: Euroliit keelab müüa energiamärgiseta maja

27. veebruar 2006, 08:00

Euroopa Liidu energiatõhususe direktiiv kleebib Eesti majadele energiamärgised A-st I-ni – just nõnda, nagu on näiteks pesumasinatel.

Praegu on veel energiamärgise kasutuselevõtu üleminekuaeg, aga 2009. aastast ei võta notar enam maja müüjat ilma energiamärgiseta jutule. Uutele majadele antakse energiatõhususe sertifikaat – mille osaks seesama märgis – juba projekteerimisel, vanale majale tuleb sertifikaat hankida enne müüki, kirjutab Tartu Postimees.

Vana maja omanik peab Hamburgi energianõustamisfirma Öko-Pro omaniku Wilfried Boblese kinnitusel hankima energiamärgise vaid hoone müügi korral.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ehitus- ja elamuosakonna ehitustalituse juhataja Monika Tomberg nimetab direktiivi vajalikuks, arvestades kõikuvat ehituskvaliteeti ja sageli oskamatut vanade majade renoveerimist.

Energiamärgise andmise aluseks oleva valemi võib iga riik ise välja arvutada. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on pöördunud sobiva tehte saamiseks tehnikaülikooli spetsialistide poole.

Saksamaal vaadatakse maja tüüpi, hinnatakse selle soojapidavust ja energiakulu ning seejärel arvutatakse välja hoone ühe ruutmeetri primaarenergia tarve ruutmeetri kohta.

Direktiivi jõustamiseks tarvilised seadusemuudatused peaks õige pea jõudma Riigikokku. Tomberg tunnistab, et direktiiv ise kehtib juba jaanuarist, aga sõnab lohutuseks, et selle õigeaegse rakendamisega on hädas kõik liikmesriigid. Boblesi kinnitusel ei olda ka Saksamaal direktiivi rakendamisega veel kaugeltki mäel.

Direktiivi ei pea rakendama muinsuskaitse all olevatele objektidele ja kirikutele, ajutistele ehitistele, suvilatele ning vähem kui 50-ruutmeetristele väikehoonetele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing