Balti ühine tuumajaam sai rohelise tule

Villy Paimets 28. veebruar 2006, 00:00

Täpsemalt avaldasid Balti riikide peaministrid toetust rahvuslike energiafirmade algatusele rajada ühiselt uus kõigi kolme riigi elektrivajadusi arvestav tuumajaam Ignalinasse. Lepiti kokku, et uue tuumajaama projekti hakkavad võrdsetel alustel vedama Eesti Energia, Latvenergo ja Lietuvos Energija. Kui osutub vajalikuks kaasata projekti veel mõni osapool või investor, langetatakse kõik sellesisulised otsused konsensuslikult.

Peaminister Andrus Ansipi sõnul kaalub Eesti kõiki võimalusi, kuidas paremini tagada riigi elektrienergiaga varustamist. Aastaks 2009 peab Leedu sulgema Ignalina tuumajaama viimase energiaploki ning see mõjutab kogu regiooni elektrivarustust. Eestigi peab lähiaastail Narva elektrijaamade vanad katlad sulgema ning mõtlema, mis saab edasi.

Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive ütles, et Balti riikide peaministrite eile tehtud avaldus tähendab väga palju. "See on väga oluline samm, see on esimene nii jõuline ja konkreetne samm, see näitab, et poliitiline otsus tuumaelektrijaama ehitamiseks on olemas," ütles Liive, kelle sõnul on Latvenergo, Lietuvas Energija ja Eesti Energia juba mitu kuud uue tuumajaama rajamise suunas tegutsenud. "Oleme (Läti ja Leedu energiafirmade juhtidega - toim.) päris mitu korda istunud ja arutanud, nüüd saame praktilisi samme tegema hakata," ütles Liive. "Oleme ühe pika tee alguses." Uue jaama rajamiseks kulub Liive sõnul vähemalt 7-8 aastat. "Realistlikult vaadates 10 aastat," ütles Liive.

Uue tuumajaama maksumusest ei tahtnud Liive eriti rääkida, kuid möönis, et see jääb hetkel Soome rajatava tuumajaama maksumusega samasse suurusjärku. Soome kerkib 1600megavatt-tunnise võimsusega tuumaelektrijaam, mis läheb maksma umbes 47 miljardit krooni. Esialgsete plaanide kohaselt osalevad Balti energeetikafirmad uue jaama ehitamisel võrdsetel alustel, kuid Liive sõnul võib lisanduda veel investoreid.

Detsembri alguses väisas Leedu peaminister Algirdas Brazauskas Eestit ning külastas ka Eesti Energia peakontorit. Toona küll millelegi alla ei kirjutatud, kuid kohtumisel lepiti kokku, et lähiajal võiks hakata Ignalina jaama ehituse alaseid uuringuid tegema. Siis Brazauskas ütles ajakirjanikele, et Leedu avalikkus toetab uue tuumajaama rajamist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing