Merkel sepistab jalgpalli MMi abiga Saksa majandusimet

Tõnis Arnover 02. märts 2006, 00:00

Eilseks oli Saksa kristlike demokraatide (KDL) ja sotsiaaldemokraatide koalitsioon valitsenud sada päeva. Kui algul suhtuti sellesse vastandite valitsusse ja esimesse naiskantslerisse Angela Merkelisse saksaliku skeptilisusega, siis nüüd on hakatud rääkima Saksamaa uuest majandusimest. Põhjust selleks annab jalgpall.

Saksa sõjajärgne majandusime (Wirtschaftswunder) sai alguse sellest, kui Saksamaa meeskond tuli 1954. aastal Šveitsis maailmameistriks jalgpallis. See aitas parandada sõjas räsida saanud saksa rahva vaimu ja optimism kandus üle majandusse.

Tänavu juunis algavad Saksamaal taas jalgpalli maailmameistrivõistlused. Juba praegu elab riik täielikult selle mõju all. Kõik kohad on reklaami täis ja sakslaste mõttedki sellega seotud.

Et jalgpalli MMist on saanud maailma meedia üks tippsündmusi, siis on kantsler Angela Merkel öelnud: "Viimati köitis Saksamaa maailma sama suurt tähelepanu nüüdseks juba 16 aastat tagasi, kui langes Berliini müür."

Jalgpalli MM lisab riigi sisemajanduse koguproduktile pool protsenti. Kokku peaks Saksamaa majandus tänavu kasvama 1,8%, mida ei ole nähtud 2000. a börsimulli lõhkemisest peale.

Saksa majanduse erakordne tugevus seisneb ekspordis. Seevastu majanduse sisekliima on olnud halb viimased viis aastat, sakslased on viimasel ajal säästnud üle kümne protsendi oma sissetulekutest, mis tähendab et üle 300 miljardi krooni on olnud käibest väljas.

Nüüd näitavad aga paljud indikaatorid inimeste ja firmade tulevikuusu kasvu. Sellel on mitu põhjust. Üks neist on sarmikas kantsler Angela Merkel, kelle populaarsus on ZDF arvamusküsitluse -5 kuni +5 skaalal 2,2. Saksamaal on see erakordne, sest kantsleril pole see kunagi varem üle 0,5 tõusnud.

Saksa ökonomistid ütlevad, et Merkeli valitsuse rasked ja ebapopulaarsed otsused on alles ees.

Kui uus valitsus võimule tuli, oodati, et see vähendab eelarve defitsiiti. Kuid sotsist rahandusminister Peer Steinbrück lükkas kavandatud maksutõstmised edasi ja jättis kulud kärpimata, mis järjekordselt eelarve puudujäägi üle lubatud 3% taseme jätab.

"Valitsus ei taha sellega kiirustada, et mitte rikkuda inimeste ostuhimu ja kammitseda majanduskasvu," ütles ta põhjenduseks.

Eelarve tasakaalustamiseks on vaja vähendada subsiidiume ja pensione, teha tervishoiureform ning tõsta pensioniiga 67 aastale. Lisaks tahab valitsus tuleval aastal tõsta käibemaksu 16 protsendilt 19-le.

"Tähtsate otsuste tegemine venib ja seetõttu on raske öelda, kas praegune optimism on päriselt õigustatud," ütles professor Paul Nolte.

Oma uusaastakõnes ütles kristlike demokraatide liider Angela Merkel: "Ma püüan julgustada meid näitama seda, milleks me oleme võimelised. Olen veendunud, et üllatused ei jää tulemata."

Ametisse asudes tegi Merkel kõigepealt turnee tähtsamate riikide pealinnadesse. USAs leidis ta ühise keele George W. Bushiga, kellega ekskantsler Schröder oli Iraagi sõja tõttu suhted ära rikkunud. Venemaal taastas ta korrektse distantsi president Putiniga, teades idasakslasena, et venelastega Schröderi-laadsesse kamraadlusse laskumine võib valusaid tagasilööke anda. Ning Pariisis tegi ta viisakalt selgeks, et Berliini-Pariisi telg ei tähenda kõigi president Chiraci algatustega kaasajooksmist.

Sellega oli ta loonud Saksamaale taas oma näo.

Euroopa Komisjon kergitas Saksamaa selle aasta majanduskasvu väljavaadet 1,3-lt 1,5-le, mis on väiksem kui Saksa enda 1,8protsendine prognoos. Samuti kergitati Suurbritannia ja Prantsusmaa prognoose.

Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Joaqu?n Almunia ennustas ELi tänavuseks majanduskasvuks 2,2%.

USA kaubandusministeerium ennustab, et riigi SKP jätkab esimeses kvartalis kasvu 3-4protsendises tempos.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing