Õpetlik ohudraama tänapäeva ärimaailmast

Ülle Hallik 03. märts 2006, 00:00

Eesti Draamateater tõi välja ameerika draamaklassikasse kuuluva näitemängu. Arthur Milleri enam kui pool sajandit tagasi kirjutatud "Müügimehe surm" kõlab kriitikute hinnangul Peeter Sauteri värskes tõlkes ääretult kaasaegselt ning õpetliku ohudraamana äriasjus vaid tänase päeva nägijatele, kelle kätes on paljude inimeste homse saatuse otsustamine.

"Äripäeva lugejaskonnale peaks see lugu olema eriti paras pähkel pureda," leidis lavastaja Ingo Normet.

Lugu viib vaataja ärimaailma ning selle keskmes on 60aastane müügimees Willy Loman (Lembit Ulfsak), kellega pole viimasel ajal kõik enam korras. Päise päeva ajal elab ta mälestustes, justkui oleks tema täiskasvanud pojad veel lapsed ja ta ise oma karjääri alguses. Willy on hakanud väsima. Nelikümmend aastat on ta töötanud oma firma madalaimal astmel ning ei tea, kus ta vale sammu tegi või võimaluse kasutamata jättis. Kogu elu on Willy uskunud, et edu võti on inimestele meeldimises. Tähtis pole olnud mitte see, mida sa tead, vaid see, keda sa tunned ning nii on ta õpetanud ka oma poegi ning tulemuseks saanud, et täna jagavad noored mehed isaga tema enesepettust ja ummikut - suure ja ilusa American Dream'i rususid.

Vahest iseloomustab seda meest kõige paremini tekst, mis autori tahtel kõlab Willy abikaasa Linda suust: "Rikkust pole Willy Loman majja toonud. Ajalehed temast ei kirjuta. Tal pole just kõige meeldivam iseloom kogu maailmas. Aga ta on inimene ja ta on kohutavas seisus. Sellepärast peab tema vastu kena olema. Ei saa teda nagu kärvanud koera jalaga hauda lükata. Me peame tema vastu tähelepanelikud olema."

Arthur Miller kirjutas "Müügimehe surma" 33aastasena. 1949. aastal lavale jõudnud näidend võitis Pulitzeri preemia ning jõudis kiiresti kogu maailma lavadele. Tänaseks on "Müügimehe surmast" saanud moodne klassika ja üks enammängitud tänapäeva näitemänge. Eestis lavastati "Proovireisija surm" Noorsooteatris 1970. aastal Heino Mandriga peaosas. Eesti Draamateatri lavastuse jaoks tõlkis Peeter Sauter 2005. aasta suvel näidendi uuesti.

"Märtsis on "Müügimehe surmale" saada vaid üksikuid pileteid," möönis Eesti Draamateatri avalike suhete juht Tanel Tomson. Et aprillikuu piletid läksid müüki kolmapäevast, siis soovitas ta nende muretsemisega kiirustada. Aprillikuus mängitakse lugu vaid kolmel korral: 5., 15. ja 29. aprillil.

Lavastaja Ingo Normet. Kunstnik Airi Eras. Osades Lembit Ulfsak, Mari Lill, Mait Malmsten, Ivo Uukkivi, Martin Veinmann, Tõnu Aav, Margus Prangel, Ott Sepp, Elina Reinold, Aleksander Eelmaa, Külli Reinumägi, Merle Palmiste.

Etendus on ühe vaheajaga ning kestab 2 tundi ja 50 minutit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:37

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing