Raha kulub sõidule ja maiustele

Pille Rõivas 03. märts 2006, 00:00

Tallinna lähedal Arukülas elavale 15aastasele Raunole meeldib peale kooli minna poest läbi ja osta kommi, sest ta armastab magusat. Peale õhtust trenni hüppab ta veel kord poest läbi, et osta karastusjooki.

Rauno end kuigi suureks rahakogujaks ei pea, kuid aegajalt on ta kulutusi piiranud, et soetada mõni vajalik ese. Taskuraha ei saa ta regulaarselt, vaid vastavalt vajadusele. Näiteks kõrvaklappide tarbeks kogus ta raha paar kuud ja osa raha küsis vanematelt juurde. Ostmisel jälgib ta hindasid, sest taskuraha on üpriski vähe. "Ostes odavamaid asju, jätkub ju raha kauemaks," ütles Rauno. Kui tuleb vahel tuju laristada, siis kulutab ära nädalaks antud taskuraha. Õnneks ei juhtu seda tihti.

Aeg-ajalt käib Rauno ka rongiga Tallinnas aega veetmas. Sõidupilet maksab kümme krooni üks suund. Kui tal pole piisavalt taskuraha järel, küsib ta vanematelt juurde. Riiete ja muude tarbeesemeteks ta raha ei kogu, sest nende jaoks saab ta eraldi raha või kingitakse need talle tähtpäevadeks. "Samas, millegi suurema ostmiseks peaks päris pikka aega koguma," nentis noormees.

Pangakaarti kannab ta iga päev rahakotis kaasas, kuid see leiab kasutust väga harva. Reisidel eelistab ta kaardiga maksta, sest see on mugav. Igapäevaselt ta selle järele vajadust ei tunne ning enamasti on pangakonto tühi. Ka netipanga võimalused on tal avatud, kuid reaalne kasutus sel praegu puudub. Varem, kui Arukülas ei olnud pangaautomaati, vaatas ta netipangast kontojääki. Pankade kogumisfondid ei paku talle huvi, sest raha tuleb ja läheb. Küll tulevikus saab vajalikud asjad soetatud ilma fondita.

Reisidele saab ta kaasa umbes 500 krooni nädala peale, millest 100 krooni jääb tal ülegi, sest meeneid ta tavaliselt ei osta. "Tegelikult see üle jäänud sada krooni tundub mulle kui hea lisaraha, sest seda saab pärast reisi teiste ostude jaoks kasutada," rääkis Rauno.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing