Eesti majanduskasv ületas eurotsooni keskmist kasvu 8,8 protsendipunkti

06. märts 2006, 13:32

Eesti majanduskasv ületas eurotsooni keskmist majanduskasvu 8,8 protsendipunkti võrra, teatas rahandusministeerium.

2005. aasta kokkuvõttes ulatus majanduskasv 9,6 protsendini, olles 2004. aasta keskmisest kasvust ligi kahe protsendipunkti võrra kiirem.

Majanduskasv baseerus sisenõudlusel, mille kasvu soodustasid jätkuvalt head laenu- ja liisingutingimused, madalad laenude ja hoiuste intressimäärad ning positiivsed tööturuarengud. Sisenõudluse komponentide kiire kasvu jätkumist kinnitasid sisekaubanduse suurenenud kasvunumbrid, veelgi aktiviseerunud kinnisvaraturg ning jätkuvalt soodne turusituatsioon ehituses.

Eratarbimise kasvu toetasid suurenenud hõivatute arv, töötute arvu vähenemine ning keskmise palga reaalkasvu kiirenemine, mis tingis kasutatava tulu kasvutempo suurenemise. Eratarbimiskulutused suurenesid põhiliselt kaupade tarbimise ja eluasemete soetamisega seotud kulutuste arvel.

Investeerimisaktiivsus püsis ka neljandas kvartalis jätkuvalt kõrge ning kasvutempo ületas tõenäoliselt 10 protsendi piiri. Positiivsed arengud on eelkõige valitsussektori hüppeliselt kasvanud kapitalipaigutuste ning ettevõtete ja kodumajapidamiste tugevate investeeringute tulemus.

Samas suurenes neljandas kvartalis eelmise kvartaliga võrreldes ekspordisektori negatiivne mõju SKP kujunemisele, seda tänu kaubandusbilansi defitsiidi kasvule ja teenuste bilansi ülejäägi vähenemisele. Selle tagajärjel suurenes kaupade ja teenuste bilansi negatiivne saldo jooksevhindades 10,1 protsendini oodatavast SKPst.

Neljanda kvartali trendid jätkuvad tõenäoliselt ka selle aasta esimeses kvartalis, kuid majanduse kasvutempo võib mõnevõrra aeglustuda. Kasvu toetab ka edaspidi sisetarbimine, mille eelduseks on jätkuvalt suurenev tarbijate kindlustunne ning ettevõtjate positiivsed tulevikuootused. Ekspordi kasvutempo peaks lähikuudel kiirenema seoses meie peamiste kaubanduspartnerite eratarbimise ja tööstustoodangu kasvu kiirenemisega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing