Ansip ei välista eurole ülemineku edasilükkumist

07. märts 2006, 12:52

Peaminister Andrus Ansip ei välista eurole ülemineku edasilükkamist, vahendab Postimees Online.

Peaminister Andrus Ansip ütles täna riigikogu ees Euroopa Liidust kõneledes, et Eesti üleminek eurole võib küll edasi lükkuda, kuid Eesti majanduse olukorda see ei muuda. Kunstlikke meetmeid inflatsiooni pidurdamiseks valitsus kehtestada ei kavatse.

ELi ametlik otsus eurotsooni laienemise kohta tehakse novembris.

«Juhul kui Eesti inflatsioonimäär ei alane käesoleva aasta sügiskuudeks piisavalt ja hinnatõus jääb kiiremaks kriteeriumi viitväärtusest, suurenevad 2007. aasta 1. jaanuari tähtajaga seotud riskid,» ütles Ansip.

Peaministri sõnul ei ole Eesti jõudsa majandusarengu jätkumisel 1992. aastal kokku lepitud inflatsioonikriteeriumi täitmine lihtne.

«Euroalast mõnevõrra kiirem hinnatõus on Eestis paratamatu, sest majanduse ja sissetulekute kasvuga kaasneb ka hinnataseme järk-järguline kohandumine,» põhjendas ta.

Ansipi väitel on Eesti majandusarengu praeguse seisu puhul loomulik, et hindade kasvutempo erineb eurotsooniga võrreldes keskmiselt pooleteist kuni kaks protsenti.

«Et Euroopa Keskpanga eesmärgiks on hoida euroala inflatsioonimäär kahe protsendi juures, siis ei ole Eestis 2006. aastaks prognoositav üle kolme protsendine inflatsioon liiga kiire.»

Ansipi sõnul selgub märtsis või aprillis, kui suur on tõenäosus, et Eesti täidab inflatsioonikriteeriumi sel aastal.

Valitsuse sammud euro kasutuselevõtu toetamiseks hõlmavad konservatiivset eelarvepoliitikat, mis aitab tugevdada usaldust Eesti majanduse vastu ja püüab vähendada inflatsioonisurvet.

Samuti kavatseb valitsus jätkata planeeritud rütmis seadusandlikke ettevalmistusi euro kasutuselevõtuks.

«Seetõttu usun, et finantsturgudele annab meie poliitika igal juhul ootuspärase signaali ja euro kasutuselevõtu nihkumine näiteks aasta võrra ei muuda reaalselt Eesti majanduse olukorda.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing