PRIA, siin ei ole kala!

ÄP 09. märts 2006, 00:00

Põllumajanduse registrite ja informatsiooniamet meenutab ühest reklaamist seda kalameest, kes pimedas hokisaalis üritab jäässe auku puurida ja siis kala püüdma hakata. Vähemalt jääb selline mulje, kui lugeda tänasest Äripäevast artiklit sellest, kuidas amet on jaganud laiali 41,7 miljonit krooni peene nimega euroabina - vesiviljeluse investeeringutoetustena. Ehk lihtsamalt öeldes kalakasvatuse edendamiseks. Aga, PRIA, siin ei ole kala!

Äripäeva meelest on kalakasvatustoetused järjekordne ilmekas näide selle kohta, et ettevõtjatele toetuste maksmine on mõttetu - kasu saavad sellest peamiselt need ettevõtjad, kes julgelt raha küsivad, aga ka sama julgelt pettusele välja lähevad.

Eesti praktika on näidanud, et ettevõtjad küsivad raha ühe asja jaoks, tegelikult kulutavad nad seda sootuks muuks otstarbeks.

Näiteks küsisid sajad Läänemaa, Saaremaa ja Hiiumaa talumehed PRIA-lt 2004. aastal toetusi põllu- ja karjamaa pähe hoopis võssakasvanud maade jaoks, raha kulutas kes kuidas. Valesti makstud toetused avastasid euroliidu revidendid. Raha tuleb pettureil tagasi maksta. Sama tuli teha ka neil 12 Ida-Virumaa talumehel, kes 2004. aastal said ebasoodsama piirkonna toetust, mõnel keskkonnasõbraliku tootmise toetuse saajatest ning mahepõllundusega tegeleval põllumehel. Neil jätkus tegutsemisindu vaid seniks, kuni toetus käes, kuid sellega võetud kohustusi - säilitada samas mahus tootmine - edaspidi ei täitnud.

Aga ikka ja jälle astub PRIA sama reha otsa - jagab kontrollimatult raha. Ka tänases leheloos on kala- ja vähikasvatuse toetustena 2004. ja 2005. aastal 19 taotlejale väljamakstud rahast suurem osa läinud peamiselt paberil kala kasvatavate petiste "nuumamiseks". Vaid ümmarguselt 10 miljonit ehk neljandik toetusrahast on jõudnud tõsiste kalakasvatajate kasutusse.

Äripäeva ajakirjanikul kulus muude ülesannete kõrval kaheksa päeva, et selgitada kõnealuse toetuse saatus. Kas PRIA-l pole selleks aega, inimest või puudub hoopis tahe? Igatahes annab selle ameti tegevus oma "tubli" panuse ehtnõukoguliku mentaliteedi põlistamisesse Eestis - paberil on kõik korras.

Ja samamoodi mõjutab see inimeste suhtumist ? la kui raha antakse, siis tuleb see vastu võtta. Umbes niimoodi põhjendab ka tänases leheloos ehitusfirma omanik ja juht Andres Teresk seda, miks tema taotles toetust oma kodukohta Mikitamäel vähikasvatuse rajamiseks. Tõsi, sügiseks lubab tema muretseda vähid tiiki. Aga ülejäänud? Kes ehitab hotelli, kes paneb püsti aia, kes rajab õueiluks veesilma.

Eelmisel aastal jagas PRIA kõiksugusteks toetusteks kokku 1, 7 miljardit krooni. Kui kõnealuse toetusega paralleeli tõmmata, siis võiks oletada, et Eesti riik kinkis mullu umbes 1,2 miljardit nahaalsetele põllumeestele - nemad on peamised toetusesaajad. Päris hirmuäratav, kui nii ka päriselt oleks. Tagantjärele kontroll ei ole kergem ega võimalda selgitada kõiki pettureid.

Kui riik ei viitsi nii-öelda teri sõkaldest eraldada - kontrollida seda, kes ka tegelikult kavatseb teha või teeb seda, mida toetusetaotluses väidab, ja kes lihtsalt julmalt luiskab -, siis pole arukas üleüldse sellise "vilja" peale aega ja raha kulutada, sest korralikku uut saaki sellest nagunii ei kasva. Pole arvestatavat mahepõllumajandust, ei kasva kala ega vähk.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing