Kas praegune ehituskvaliteet on tasemel?

10. märts 2006, 00:00

Kvaliteet sõltub ehitajast. Eestis on väga kõrgel tasemel ehitajaid ja tehakse väga häid asju, kui selleks on piisavalt aega ja raha. Samas tehakse ka nii uskumatult palju saasta, et tekib küsimus, kus on ehitusjärelevalve silmad. Kuna aga enamik minu objekte on sellises mastaabis, et kehva ehitajat sinna lihtsalt ei võeta, siis oma kogemused kalduvad 90% ulatuses ikkagi positiivse poole. Kui vaadata ringi näiteks Lätis või Soomes, siis sealne ehituskvaliteet ei pääse meie omale üldse ligilähedalegi.

Leian, et sellega on nii ja naa. On ehitajaid, kes tahavad pikka aega turul olla ja teevad oma tööd nii hästi, kui vähegi saavad. Samas leidub päris palju ka firmasid, kelle eesmärgiks on lihtsalt oma raha kätte saada nii ruttu kui võimalik ning töö kvaliteet on nende jaoks teisejärguline.

Palju on ka liigset kiirustamist, tellijad tahavad resultaati näha võimalikult kiiresti. Samas oleks kvaliteedi huvides sageli mõistlikum tähtajas pisut järele anda, kuna liiga teravalt tähtaegade jälgimine teeb ehitajate töö üsna keeruliseks ja töö ei pruugi tulla päris see, mis ta olema peaks.

Kui rääkida materjalidest ja välisilmest, siis muidugi on need tohutult palju paremad kui nõukogude ajal. Kandekonstruktsioonidest ja keskmisest kvaliteedist rääkides tuleb aga igasuguseid olukordi ette, on olnud ka möödalaskmisi ja probleeme. Põhjusi on mitmeid, näiteks kui investeerija tahab, et töö hästi kiiresti valmis tehtaks - mõnikord projekteeritakse isegi veel ehituse käigus - , siis võivad vead sisse tekkida.

Viimasel ajal on olnud muret sellega, et ehitustööde maht on väga suur, tööjõudu aga napib - paljud ehitajad lähevad ära välismaale tööle.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing