Eesti ehitussektor jätkuvalt suures kasvus

13. märts 2006, 16:47

Eelmisel aastal rekordiline ehitusmahtude kasv Eestis jätkub asjatundjate sõnul ka käesoleval aastal.

Skanska EMV AS juhatuse esimehe Jaanus Otsa hinnangul jätkavad ehitusmahud kasvamist ka järgmise paari lähima aasta jooksul.

„Kasvavad nii hinnad kui ka mahud. Kuid kui palju täpselt, ei julge spekuleerida,” lausus ta.

Kõige raskem on Otsa hinnangul ette näha elamuehituses toimuvat. Küll on ta aga kindel, et järgnevatel aastatel tuleb Eestis hüpe infrastruktuuri ehituses.

„Järgmisel kolmel-neljal aastal on üks mootor, mis veab Eesti ehitussektori kasvu. Infrastruktuuri ehitus on elamuehitusest kindlam, sest seda finantseeritakse suures osas Euroopa Liidu rahadega ja see on juba kokkulepitud asi,” lausus ta.

Selline hüpe toimus Otsa sõnul varem Kreekas, Portugalis ja Hispaanias, kus infrastruktuuri olukord oli ülejäänud Euroopaga võrreldes halvem ja nõudis liidu poolset lisarahastamist.

Otsa ei arva, et lähimatel aastatel pidurduks ehitusmahud karmima ja konservatiivsema laenupoliitika tõttu.

„See, et baasintress tõuseb 0,5 protsendipunkti võrra, pole oht ehitussektorile. Sellest tingitud kallinemine, on marginaalne,” lausus ta.

Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektor Tarmo Lige usub Eesti ehitusmahtude kasvu jätkumist ka käesoleval aastal.

„Kui kõik majandusnäitajad püsivad samal tasemel, siis jätkub kasv ka ehituses samal tasemel nagu 2005 aastal,” sõnas ta.

Lige hinnangul oli eelmisel aasta Eestis ehitussektori vedajaks suures osas elamu- ja korteriehitus, mille mootoriks oli omakorda pankade hea laenupoliitika.

Samas on Lige kinnitusel näha juba ka ohumärke, mida kiire ehitusmahtude kasv ja sellega seotud kallinemine kaasa toovad.

„Tellijad pole nõus enam sellist hinda maksma, mis turuhind on, ja loobuvad projektidest. Kui nad on arvestanud mingisuguse summaga enda äriplaanis, siis ei pruugi see äriplaan enam vett pidada. Esimesed sellised üksikud juhtumid on juba olnud,” lausus ta.

Lige sõnul jäid nii mõnedki ehitajad eelmisel aastal miinusesse, kuna ei suutnud ette näha suurt hinnatõusu.

„Sõlmiti leping ära ja kuna ehitus on ikkagi suhteliselt pikk protsess, kus aasta või poole aasta jooksul tõusid hinna märgatavalt, jäidki nii mõnedki miinusesse,” lausus ta.

Eurostati värskest uuringust selgus, et ehitusmaht Eestis kasvas mullu neljandas kvartalis aastataguse ajaga võrreldes rekordiliselt 25%.

25 Euroopa Liidu liikmesriigi keskmine ehituskasv mullu IV kvartalis oli 1,8%.

Eestile järgnesid kasvutempolt Ungari (16%), Malta (15%) ning Läti ja Leedu (mõlemal 14%).

Ainsana kahanesid ehitusmahud Portugalis (-4,5%), Belgias (-1,8%) ja Saksamaal (-1,3%).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing